Twoje prawa w unijnych pociągach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 15:47
Pasażerowie tanich linii lotniczych mają takie same prawa, jak pasażerowie lotów rejsowych. Inaczej jest w pociągach - niby istnieje unije rozporządzenia, ale państwa członkowskie wyłączają niektóre jego podpunkty - mają do tego prawo.
Audio
  • Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego opowiada o prawach pasażerów kolei (Europejski Lunch/Czwórka)
Twoje prawa w unijnych pociągach
Foto: StuporesMundi/Wikimedia Commons/CC

Wakacje to czas podróży. Fajnie by było znaleźć się, szybko i tanio, nad jakimś ciepłym morzem. Polacy często wybierają samoloty, ale nie brakuje też podróżujących pociągami.
- Jeśli w Polsce wybieramy pociągi Tanich Linii lub Przewozy Regionalne mamy pewne prawa, ale nie wszystkie - mówi Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. - Jeśli zaś decydujemy się na podróż Ekspresem lub Inter City to wówczas przysługuje nam pełen pakiet praw np. prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia pociągu lub jego braku. Takie odszkodowanie nam przysługuje jeśli zdecydowaliśmy się kontynuować podróż mimo opóźnienia i nie zwróciliśmy biletu - dodaje gość Czwórki.
Warto pamiętać, by podczas podróży pociągiem, który jest opóźniony zgłosić się do konduktora z prośbą o dokładne opisanie biletu. Od tej pory bilet staje się dokumentem na podstawie którego będą rozpatrywane nasze ewentualne reklamacje i roszczenia.
- Prawa pasażerów kolejowych Unii Europejskiej są regulowane w rozporządzeniu 371/2007 - mówi ekspertka. - Daje ono też taką możliwość państwom członkowskim, że mogą wyłączyć pewne przepisy jeśli chodzi o ich stosowanie - dodaje. 
W przypadku opóźnień pociągów mamy prawo do tzw. opieki w przypadku opóźnienia pociągu (trzeba sprawdzić w jakim kraju i w jakich pociągach), czyli możliwość zwrotu kosztów biletu, zmianę podróży na podróż w podobnych warunkach, ale też informacji, napoju, posiłku ewentualnie zakwaterowania w hotelu. Warto sprawdzać swoje prawa i domagać się ich przestrzegania.
(pj)

Czytaj także

W wakacje mniej zapłacisz za roaming w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 13:40
Przeglądanie map, filmów i zdjęć oraz wysyłanie e-maili z wakacyjnych podróży po Unii Europejskiej już nie zrujnuje naszego portfela. Od 1 lipca weszły w życie ograniczenia cen za roaming, dzięki którym abonenci telefonów komórkowych będą płacili zbliżone stawki we wszystkich państwach członkowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:10
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec roamingu? Być może już w 2014 roku!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 17:39
1 lipca weszły w życie ograniczenia cen za roaming, dzięki którym abonenci telefonów komórkowych będą płacili zbliżone stawki we wszystkich państwach członkowskich. I nie jest to ostatnie słowo Komisji Europejskiej w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń