Bieganie zimą - jak zachować formę, gdy na dworze niska temperatura

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 13:00
Czy zimowa aura to przeszkoda, czy wyzwanie dla biegaczy? W "Rozgrzewce" rozmawialiśmy o bieganiu zimą w miejskiej przestrzeni. Piotr Ślęzak, trener biegania, opowiedział, jak przygotować się do treningu w niskich temperaturach, jak zaprzyjaźnić się z bieżnią i dlaczego warto zadbać o tętno, a także wyjaśnił, jak zachować bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach.
Piotr Ślęzak o bieganiu zimą
Piotr Ślęzak o bieganiu zimąFoto: Polskie Radio

- Biegam 20 lat, a trenowanie innych zacząłem 11 lat temu - mówi Piotr Ślęzak, trener biegania. - Nigdy nie trenowałem zawodowców i nie poczuwam się do tego, natomiast przelewam swoją wiedzę na amatorów.


Posłuchaj
47:13 PR4_20_01_2025_17_06_Rozgrzewka.mp3 Piotr Ślęzak o zimowym bieganiu (Rozgrzewka/Czwórka)

 

Jednak co zrobić, kiedy jest zbyt zimo, aby biegać na dworze? - Wiele biegaczy ma problem z tym, żeby się zaadaptować do bieżni, nie wie, jak z niej korzystać - mówi Ślęzak. Jak twierdzi gość Czwórki, warto ustawić chociaż minimalny kąt nachylenia bieżni, aby odwzorowywała ona prawdziwe warunki. Trener zwraca również uwagę na to, że trening na bieżni jest trochę łatwiejszy od biegania na dworze. Większy wysiłek zapewni bardziej dynamiczne tempo na bieżni lub dłuższy niż zwykle czas treningu.

Trenując bieganie, każdy powinien zadbać o kontrolowanie swojego tętna. Według gościa audycji najważniejsze jest wyznaczenie swojego maksymalnego tętna podczas treningu. W pomiarach można wykorzystać rozmaity sprzęt - zegarki czy opaski na klatkę piersiową lub biceps. Dzięki poznaniu tej wartości można wyznaczyć strefy wysiłku, co sprawi, że będziemy w stanie dostosować trening do ciała i jego możliwości, a nie do dystansu czy szybkości biegu.

Dobrym uzupełnieniem treningów biegowych są ćwiczenia siłowe. - Jestem propagatorem ćwiczeń siłowych wśród biegaczy. Przez lata doświadczeń i współpracy z amatorami widzę, że dużo osób boi się siłowni - wyjaśnia trener biegania. Najczęstszym powodem jest strach przed oceną innych. Jednak taki trening można zrobić również w domu. Jak przekonuje Piotr Ślęzak, sprzętu wcale nie trzeba dużo - wystarczy sztanga, dwie pary talerzy i hantle. - Inwestując pięćset czy sześćset złotych będziesz mieć sprzęt w domu, który będzie niezbędny do wykonywania ćwiczeń - zaznacza gość "Rozgrzewki".

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Piotr Ślęzak (trener biegania)

Data emisji: 20.01.2025

Godzina emisji: 17.06

kajz/kor

Czytaj także

ABC siłowni. Od czego zacząć trening?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 10:48
Siłownia często jest miejscem, którego wiele osób się boi. Nowi adepci treningu siłowego obawiają się ośmieszenia albo po prostu nie wiedzą, jak poprawnie korzystać z rozmaitych maszyn na sali. W "Audycji sportowej" razem z Tomaszem Romanowskim - trenerem personalnym - próbowaliśmy obalić mity związane z siłownią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Techno joga - gdzie zen spotyka elektroniczne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 16:24
Co się stanie, gdy połączymy elementy dynamicznych rytmów nowoczesnej muzyki elektronicznej z filozofią jogi i świadomym ruchem? Otrzymamy techno jogę. Gościem "Rozgrzewki" był Łukasz Skanda, ekspert w dziedzinie holistycznego rozwoju, który z pasją łączy tradycje jogi z nowoczesnym stylem życia.
rozwiń zwiń