Dlaczego filmowcy tak chętnie przedstawiają w kinie polityczne ikony?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 11:10
- Dużo łatwiej jest sportretować polityka niż tłum. Tę wadę filmowcy przejęli zresztą od historyków, którzy w literaturze historycznej spopularyzowali biografie. Są znacznie łatwiejsze do ogarnięcia intelektualnego - mówił Łukasz Jasina historyk i filmoznawca.
Audio
  • Dlaczego kino historyczne przyciąga widzów? (Hrapkowidz/Czwórka)
Gary Oldman na premierze filmu Czas mroku, Los Angeles, listopad 2017
Gary Oldman na premierze filmu "Czas mroku", Los Angeles, listopad 2017Foto: shutterstock/ Featureflash Photo Agency

- To Brytyjczycy są mistrzami kina historycznego. Ich produkcje wyprzedzają kino francuskie, rosyjskie, a nawet amerykańskie. Najlepszym tego przykładem jest postać Winstona Churchilla, który od momentu swojej śmierci stał się bohaterem niezliczonej ilości produkcji filmowych i telewizyjnych, jest postacią, która z jakiegoś powodu magnetyzuje widzów na całym świecie - opowiadał w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem.

Łukasz Jasina Życzę wszystkim takiej polityki historycznej, jaką za pomocą kina uprawiają Brytyjczycy. Wokół historii, którą opisują, kreują mit, który przyciąga widzów na całym świecie

Jak zauważył gość Czwórki sposób portretowania polityka w danym kraju, zależy od postrzegania jego roli w społeczeństwie. - Spielbergowski "Lincoln" pomimo że posługiwał brudnymi metodami działań, był człowiekiem moralnie czystym. To widoczna różnica między kinem amerykańskim a brytyjskim. Brytyjczycy pozwalają sobie w filmie na większą krytykę rządzących, ponieważ na Wyspach istnieje większe przyzwolenie na wady u polityka - tłumaczył.

Dlaczego polityka jest tematem tak chętnie przedstawianym w kinie? Czy twórcy kina mogą wpłynąć na budowanie mitu wokół politycznych ikon? Ile historycznej prawdy można znaleźć w filmowych adaptacjach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Łukasz Jasina (historyk i filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 28.01.2018

Godzina emisji: 14.13

ac/kul

Czytaj także

USA to nie tylko Rambo i John Wayne. Zapraszamy na relację z American Film Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 12:12
 - Publiczność wie, czego oczekuje, wie także czego może się po nas spodziewać. Dla osób, które nie odwiedzają multipleksów nasze propozycje są na pewno gratką - mówiła dyrektor artystyczna American Film Festiwal Urszula Śniegowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Black Mirror" w polskim wydaniu. G. F. Darwin o współpracy z Netflixem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:31
- Pomysł na serię był taki: kilku influencerów miało stworzyć własną wersję odcinka. Mieliśmy totalną wolność. Dowiedzieliśmy się, że może to być także wersja humorystyczna, ale doszliśmy do wniosku, że tworząc pod płaszczykiem "Black Mirror" warto zrobić coś "na poważnie". Chcieliśmy się spróbować w tej formie - mówił Jan Jurkowski, współtwórca kanału G. F. Darwin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2018: kto otrzyma prestiżową statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 16:01
- "Wszystkie pieniędze świata" nie jest filmem biograficznym. Choć bazuje na faktach, to reżyser, Ridley Scott postanowił się skupić jedynie na krótkim fragmencie z życia rodziny Jeana Paula Getty'ego - mówił dziennikarz filmowy Artur Cichmiński. 
rozwiń zwiń