Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?
Przyczyn bólu możemy szukać w pandemii. Badania pokazują, że podczas lockdownów co czwarty Polak przytył od dwóch do pięciu kilogramów. Wydłużył się też czas, który spędzamy przed komputerami.
05:54 czwórka rozbiegani 12.11.2021.mp3 Jak sport pomoże pozbyć się bólu pleców? (Rozbiegani/Czwórka)
Na zlecenie globalnej firmy technologicznej sporządzono raport, z którego wynika, że aż 40 procent respondentów spędza przed komputerem od jednej do dwóch godzin więcej niż przed pandemią. 31 procent z nich twierdzi, że ten czas wydłużył się od trzech do czterech godzin, 16 procent siedzi przed ekranem o 4 godziny dłużej, a tylko 11 procent badanych odpowiedziało, że dodatkowy czas przed komputerem to nie więcej niż jedna godzina.
Do nadwagi i długich godzin spędzanych przed komputerem dochodzi często brak wygodnego i zdrowego stanowiska pracy w domu. Połączenie tych czynników daje zatrważające efekty. Praca przed komputerem, zgarbiona pozycja, odwodnienie, natłok obowiązków, stres - to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na kręgosłup. W swój codzienny plan warto wdrożyć zatem mały trening. Jak się okazuje świetne będą wszelkie ćwiczenia rozciągająco-relaksacyjne.
Sprawdź także:
- Takie ćwiczenia to przede wszystkim opanowanie siebie, emocji, uspokojenie naszego układu nerwowego - mówi Lidia Zamyłko, trenerka personalna. - Stres powoduje napięcia w naszym ciele, różnego rodzaju psychosomatyczne dolegliwości - ból pleców, kręgosłupa.
Relaksacja to praca z oddechem, wyciszenie swojego układu nerwowego i emocji. Dzięki temu jesteśmy w stanie uśmiechnąć się, mieć więcej energii. Każdy lęk, każdy stres sprowadza nas energetycznie w dół Lidia Zamyłko
Lidia Zamyłko poleca wykonywanie treningu codziennie lub chociaż co drugi albo trzeci dzień. - Możemy pochylić tułów, oprzeć ramiona o krzesło, rozciągnąć plecy, obręcz barkową - poleca trenerka. - Można to ćwiczenie robić płaszczyźnie równoległej do podłogi. Również sugerowałabym rozciągniecie mięśni biodrowo-lędźwiowych - dodaje.
Świetną aktywnością dla naszych pleców jest joga. - Korzystają z niej właściwie wszyscy sportowcy, to fantastyczne uzupełnienie ćwiczeń rozciągających, rozluźniających, a także wzmacniających nasze mięśnie - mówi Daniel Wójcik, trener personalny. - Ja uwielbiam pozycję psa z głową w dół lub z głową w górę. Wtedy pracuje cała nasza tylna taśma - od stóp, łydek, przez tylne partie mięśni nóg i cały kręgosłup - dodaje. - Dobra jest też pozycja krowy czy kota. Ćwiczenie wykonujemy w podparciu, raz się "zapadamy" w plecach, a raz wykonujemy koci grzbiet. To duża ulga dla pleców - podkreśla.
Czytaj także:
Wśród polecanych ćwiczeń odciążających kręgosłup jest też pływanie, bieganie, kolarstwo czy łyżwiarstwo. - Opierając się na danych medycznych, można powiedzieć, że biegi są bardzo zdrowe dla naszego kręgosłupa - podkreśla dr Tomasz Guszczyn.
Jolanta Mogiła-Wysocka z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie szczególną uwagę zwraca z kolei na jazdę na łyżwach - przez związane z nią ciągłe ćwiczenie równowagi, które świetnie oddziałuje na nasze plecy.
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Karina Terzoni
Materiał: Ada Janiszewska
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 09.47
pj