Psycholog: siła naszych marzeń jest niezwykle potężna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:00
- Człowiek bez marzeń byłby jak robaczek w wielkiej kałuży. Nie potrafiłby się rozwijać - mówiła w Czwórce psycholog Aleksandra Piotrowska.
Audio
  • Skąd biorą się marzenia i czym byłoby nasze życie bez nich? - mówią Aleksandra Piotrowska i dr Michał Skalski, a słuchacze Czwórki polecają muzykę, przy której najlepiej się marzy (Czwórka/Się mówi)
Warto zamieniać marzenia w konkretne cele
Warto zamieniać marzenia w konkretne celeFoto: Glow Images/East News

Zdaniem psycholog Aleksandry Piotrowskiej bez marzeń żylibyśmy dniem dzisiejszym. A to oznacza, że nie bylibyśmy w stanie zmieniać swojego życia, w tym także siebie samych. - Po to, żeby osiągnąć w życiu jakiś cel, żeby w nas działo się coś więcej niż tylko walka o zaspokajanie najprostszych potrzeb, jak wyżywienie i odzianie się w coś, potrzebna jest wizja tego celu - przekonywała ekspertka.

Słuchacze Czwórki są zdania, że z ludźmi, którzy są marzycielami przyjemniej się przebywa. Bywają bardziej kreatywni, mają pierwiastek "szaleństwa". - Wygrana na loterii, domek w lesie nad jeziorem - wymieniali swoje marzenia niektórzy.

Jednak, choć marzenia można się nauczyć, niektórzy po prostu nie chcą tego robić. Wolą stawiać cele. - Pamiętajmy, że wiele marzeń, które wyglądają na nierealne, po latach udaje się zrealizować, bowiem proces motywacyjny, przebiegający w ludziach, jest niezwykle silnym zjawiskiem - mówiła Piotrowska, a dr Michał Skalski z Poradni Zaburzeń Snu wytłumaczył, skąd biorą się nocne koszmary i co mają wspólnego z naszymi marzeniami.

***

Tytuł audycji: Zmiennicy

Prowadzenie: Piotr Firan

Data emisji: 01.02.2015

Godzina emisji: 14.00

(kd, pg)

Czytaj także

Dwie lewe ręce polskiego nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 17:00
Polski nastolatek w sieci czuje się jak w domu. A w domu... Nie potrafi zrobić prania, wyprasować koszuli ani zaparzyć sobie herbaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyłowić talent w domu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:50
Wychowankom domów dziecka życie nie szczędzi trosk i kłopotów, ale przecież i wśród nich znajdują się jednostki wybitnie utalentowane. Jak pomóc im rozwijać talent?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więzienie - wyrok na całe życie? "To wciąż ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:00
Obecnie w polskich więzieniach przebywa ponad 78 tys. ludzi. Po odbyciu kary postarają się wrócić do"normalnego" życia: znaleźć pracę, założyć rodziny. Czy nie będą przez resztę społeczeństwa traktowani jak "trędowaci"?
rozwiń zwiń