Resort zdrowia argumentuje, że leki sprzedawane w sklepach i na stacjach benzynowych często są niewłaściwie przechowywane i dostępne w zbyt dużych opakowaniach. Plany te popierają aptekarze, którzy mówią, że "leki powinny sprzedawać jedynie osoby posiadające stosowne kwalifikacje".
W programie wysłuchamy m.in. materiału o młodych Polakach i łykaniu przez nich różnych medykamentów np. podczas nauki.
W cyklu "Mam odjazd" poznamy Lenę. Gotowanie jest jej pasją, odkąd skończyła 11 lat. W liceum zamiast chodzić na imprezy czy do kawiarni, po powrocie ze szkoły wolała mierzyć się z kurczakiem, rybą i innymi daniami. Od 5 lat gotuje bardzo intensywnie i gromadzi biblioteczkę książek kulinarnych.
Niedawno Lena zainteresowała się tradycyjnymi przepisami, wierząc, że dzięki temu będzie gotować zdrowiej - bez sztucznych dodatków i konserwantów. Codziennie gotuje nowe potrawy, wiernie odwzorowujące stare przepisy sprzed 1920 roku. Przykłady jej przepisów: sztuka mięsa opiekana w sosie chrzanowym (przepis z 1871 r.), bitki ze śledzia (1904 r.), sztufada czyli boeuf à la mode (1910 r.) i szczupak duszony z warzywami (1871 r.).
W audycji posłuchamy ponadto o hodowaniu roślin w kosmosie. Czy astronauci będą wkrótce uprawiać rolę jak bohater "Marsjanina"? Ludzie znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez ostatnie dwa lata usiłowali wyhodować jadalne rośliny. To część eksperymentu noszącego nazwę "Veggie", dzięki któremu naukowcy mają nadzieję zrozumieć, jak mikrograwitacja wpływa na wzrost roślin. W 2014 roku udało się wyhodować w kosmosie czerwoną sałatę rzymską.
W ostatnią sobotę świat obiegła wiadomość, że w warunkach mikrograwitacji zakwitł kwiat – cynia.
***
Na "Się mówi" zapraszamy w środę (3.02) w godz. 14.00-16.00. Audycję prowadzi Piotr Firan.
mc/kul