Przemoc domowa mocno uderza też w mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 17:45
Dla wielu panów to wciąż zbyt drażliwy temat, by głośno o nim mówić. Fakty są jednak nieubłagane. Coraz więcej kobiet stosuje przemoc.
Audio
  • W badaniach CBOS dziesięć procent mężczyzn przyznało, że padło ofiarą przemocy ze strony partnerki (Czwórka/Się mówi)
Kobiety coraz częściej w kłótniach rodzinnych sięgają po przemoc fizyczną
Kobiety coraz częściej w kłótniach rodzinnych sięgają po przemoc fizycznąFoto: Glow Images

Panujący latami stereotyp, że tylko mężczyźni biją i dręczą, a panie to zawsze ofiary, którym należy się większa ochrona, zdaje się być już nieaktualny.

- Panowie częściej padają ofiarą przemocy psychicznej. Są wyzywani, poniżani, kobiety stosują wobec nich groźby i szantaż. Z roku na rok rośnie jednak liczba mężczyzn, którzy przyznali, że doświadczyli też przemocy fizycznej - powiedziała Katarzyna Kowalczuk z CBOS.
Dane policji wciąż jednak wskazują, iż to kobiety znacznie częściej doświadczają przemocy. Piotr Kłys z organizacji "Mężczyźni Przeciwko Przemocy" uważa, że wynika to z tego, iż panowie wstydzą się zgłaszać ten fakt służbom mundurowym, za to nie mają oporów, by wspomnieć o nim w anonimowych ankietach.
***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Kowalczuk (CBOS), Ewelina Bazyluk (Stowarzyszenie Niebieska Linia), Marek Susdorf (Głosy Przeciw Przemocy), Piotr Kłys (Mężczyźni Przeciwko Przemocy)
Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji: 14.00
ac/asz

Czytaj także

Od nadmiaru bodźców, przez izolację, do schizofrenii. Jak nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:48
W środkach komunikacji miejskiej i na ulicach można codziennie spotkać tysiące osób ze słuchawkami na głowie, pogrążonych we własnych myślach. Czy to forma odcięcia od szarej rzeczywistości, potrzeba izolacji, prawdziwa pasja do muzyki, czy coś jeszcze innego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zastopować przemoc wobec dzieci może tylko edukacja

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 16:00
Wyniki badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka dowodzą, że duża część Polaków nie widzi przeszkody w stosowaniu przemocy wobec dzieci. "Klaps" traktowany jest jako coś normalnego. Kampania społeczna "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy" ma to zmienić, ale trzeba jasno powiedzieć - problem jest bardzo szeroki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń