Żyjąc latami w polskiej kulturze przywykliśmy do narzekania: w zimie, że jest za zimno, a w lecie, że za gorąco. Że nic nie umiemy na zbliżający się egzamin, że w naszym małżeństwie się nie układa, zdrowie nie dopisuje, a pogoda jest "pod psem", politycy doprowadzają kraj do ruiny, a gospodarka kuleje. Tylko, czy to jest przejaw niskiego poczucia własnej wartości Polaków? - Są kultury, w których wciąż trzeba się uśmiechać i sprawiać wrażenie ludzi szczęśliwych. Myślę, że to tam poczucie własnej wartości jest kłopotem. I to takim, że trzeba je ciągle utrzymywać na wysokim poziomie, że należy o nie sztucznie dbać - dodaje Czernuszczyk.
Czy to oznacza, że kiedy zaczynamy myśleć o tym, czy na pewno jesteśmy warci tyle, ile chcielibyśmy, nasze poczucie własnej wartości już zaczyna wymagać podreperowania? - Na pewno świadczy to o odczuwanym przez nas dyskomforcie - tłumaczy ekspert. - Jeśli mam wysokie poczucie własnej wartości, nie muszę mu poświęcać uwagi. Jeśli jednak staje się ono tematem rozmów, to znaczy, że jest dla nas problemem.
Czytaj także: Depesja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć <<<
Wahania poczucia własnej wartości w największym stopniu dotykają nastolatków: od stanów depresyjnych, w których brak planów na przyszłość, po jasne wizje kariery i szczęśliwych związków. - Jeszcze sami siebie wówczas nie znamy, nie wiemy, kim jesteśmy. Dlatego trudno ustalić adekwatne do rzeczywistego stanu poczucie własnej wartości. Dlatego też sukcesy sprawiają, że mamy głowy w chmurach, a porażki - prawdziwe i nieprawdzie - zrzucają nas z bardzo dużej wysokości - przekonuje ekspert.
Michał Czernuszczyk i Michał Kosiorek w Czwórce/screen wideo
Jak dodaje rozmówca Tomasza Kosiorka, w psychoterapii o samoświadomości młodych ludzi można mówić dopiero od ok. 15 roku życia. - Wcześniej człowiek pozbawiony jest autorefleksji, bardziej przeżywamy niż myślimy - mówi Czernuszczyk.
Jednak to głównie w tym wczesnym okresie życia należy szukać źródeł, z których wynikać będzie nasz późniejszy poziom poczucia własnej wartości.
Jak je budować i jak podnosić się po porażkach, by nie stały się one dla nas ciężarem na długie lata? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Michałem Czernuszczykiem z audycji "Na cztery ręce" .
(kd/pj)