Flirt - zwyczajne narzędzie komunikacji czy skuteczna broń

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 10:00
Pozornie wydaje się być całkiem niewinny. Może mieć jednak dalekosiężne, nieprzewidywalne konsekwencje. Czy flirt bywa niebezpieczny?
Audio
  • Flirt jako narzędzie skutecznej komunikacji. Rozmowa z Andrzejem Gryżewskim (Czwórka/Strefa Prywatna)
  • Dlaczego flirtujemy? - sonda (Czwórka/Strefa Prywatna)
Flirt to narzędzie komunikacji, z którego korzystają głównie kobiety
Flirt to narzędzie komunikacji, z którego korzystają głównie kobietyFoto: Glow Images/East News

- By nawiązać nowe znajomości, by dobrze się bawić, by poczuć dreszczyk emocji - tak w sondzie Czwórki na pytanie "po co flirtujemy?" odpowiadali słuchacze. Zdaniem Andrzeja Gryżewskiego, seksuologa i psychoterapeuty, w przypadku wielu osób flirt jest nieodłącznym elementem życia. - Należy jednak pamiętać, że każdy definiuje go inaczej - mówi ekspert.

Dla kobiet - jak przyznaje ekspert - flirt jest sposobem komunikacji. Najczęściej stosowany podświadomie, nie wymaga od nich szczególnej koncentracji, ani wysiłku. - Robią to, by zneutralizować swoje lęki, załatwić daną sprawę, nawet w biznesie. To rodzaj maski, dzięki której manipulują innymi - przekonuje Gryżewski i dodaje, że mężczyźni, w przeciwieństwie do pań, flirtują sporadycznie. - Oni komunikują się językiem faktu, a nie językiem emocji czy obrazu. W rozmowie przekazują dane wydarzenie i tyle. Nie ma tu miejsca na flirt.

Czytaj także: Zazdrość - uczucie, z którym nie damy rady wygrać <<<

Flirt bywa niebezpiecznym narzędziem, które nierzadko staje się przyczyną rozpadu związku. Nieporozumienia wynikają m.in. z tego, że kobiety cztery razy lepiej niż mężczyźni odczytują mowę ciała. - Jeśli więc mężczyzna nawiązuje kontakt z inną atrakcyjną kobietą, nawet nie flirtując świadomie, jego partnerka najprawdopodobniej i tak odczyta to wydarzenie jako coś niewłaściwego - mówi Gryżewski. - Bo zauważy pozawerbalne oznaki komunikacyjne mężczyzny.

Czym różni się flirt w wykonaniu Polaków od flirtu hiszpańskiego? Czy w każdej sytuacji można pozwolić sobie na flirt? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Andrzejem Gryżewskim z audycji "Strefa Prywatna".

kd/mm

Czytaj także

Dyskryminacja osób otyłych to już zjawisko społeczne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 13:45
Z badań wynika, że osoby otyłe często są postrzegane jako mniej inteligentne, niezadbane i takie, które nie radzą sobie z własnym życiem. Na określenie tego rodzaju dyskryminacji powstała już nawet angielska nazwa - "weightism".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą motyle w brzuchu?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 16:20
Zazwyczaj pojawiają się, gdy jesteśmy zakochani. Kojarzą się z euforią i radosnym oczekiwaniem. - Motyle czujemy w brzuchu, ale wszystko zaczyna się w głowie za sprawą fenyloetyloaminy - tłumaczy seksuolog Piotr Nowak. - Serce bije nam mocniej, oddech staje się płytki i nie potrafimy skoncentrować swoich myśli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:15
Nie jest łatwo odróżnić pożądanie seksualne od uczucia, które rodzi się na poziomie mentalnym. Na wszystko wpływ ma chemia. - Ale ona uruchamia się wtedy, gdy zachodzi kilka zależności, za które odpowiadamy sami - przekonywał seksuolog Andrzej Grużewski.
rozwiń zwiń