W jaki sposób przenieść treść marzenia sennego do świadomej części mózgu? Ekspert opowiadał, że nauka zna wiele metod zapamiętywania snu - Najlepszą metodą jest szybkie przeniesienie treści z jednej części mózgu do drugiej. Jeśli nie utrwalimy snu odpowiednio szybko, to z reguły po kilku, kilkunastu minutach o nim zapomnimy - tłumaczyli goście Czwórki.
O recepcji snów opowiadali Adam Kościuk i Karol Domański - psychoterapeuci z Pracowni Psychologicznej Refleksja. - Śni się zawsze, czasem tylko bywa tak, że nie przywiązujemy uwagi do naszych snów, nie zapamiętujemy tej treści, dlatego nie mamy możliwości skorzystania z informacji na swój temat, które nasza podświadomość próbuje nam przekazać za pomocą języka symboli - mówił jeden z ekspertów.
Jak się okazuje zapamiętywanie marzeń sennych zależy działalności mózgu w trakcie letargu sennego - Podczas nocy śnimy w różnych cyklach. Na każdy z nich składają się określone fazy - faza REM, czyli szybkich ruchów gałek ocznych, kiedy w naszej podświadomości pojawiają się sny fantazyjne. Kolejne etapy są głębsze, a im sen jest głębszy, tym mniej z niego pamiętamy - przekonywali.
Co stara się nam zakomunikować mózg za pomocą marzeń sennych? Czy powinniśmy je analizować? Czym jest Jungowska Matryca Śnienia Zbiorowego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Adam Kościuk i Karol Domański - psychoterapeuci z Pracowni Psychologicznej Refleksja
Data emisji: 20.11.2017
Godzina emisji: 20.05
ac/kul