Coraz częstsze uzależnienia od mediów społecznościowych, reality show, własnego wizerunku i popularności czy rzeczywistości wirtualnej oraz zjawiska takie jak kult młodości, samotność w sieci, to tematy zastępcze naszych czasów.
- Światy zastępcze, po które sięgamy, to zbiorowy mechanizm ucieczki - mówi Paweł R. Wojciechowski, psychoterapeuta. - W wielu sytuacjach potrzebujemy gdzieś uciec, w jakiś rodzaj osamotnienia, a tą ucieczkę zapewnia nam kultura, jakiś temat, który w niej odnajdziemy - dodaje.
Utrwalona w kulturze popularnej wspólna samotność staje się groźna i nieprzewidywalna, odbiera poczucie sensu życia, jednocześnie nadając życiu sens pozorny. - Światy zastępcze dają dużo satysfackcji, dużo zabawy, pozwalają rozegrać w działaniu coś, o czym trudno się mówi: agresję, złość - mówi gość Czwórki. - Niestety niekoniecznie pozwalają się z tym uporać - dodaje.
Światy zastępcze to nie jest sposób, który nas zbliża jako społeczność Paweł R. Wojciechowski
Do czego potrzebne jest nam podtrzymywanie złudzeń dotyczących tego, co daje nam poczucie szczęścia? Dlaczego oszukujemy samych siebie? Co nas zmusza do ucieczki? Jak ustrzec się przed wewnętrzną pustką, wypaleniem i samotnością? O tym rozmawialiśmy z Pawłem R. Wojciechowskim, autorem książki "Światy zastępcze. Samotność wobec kultury".
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Paweł R. Wojciechowski (psychoterapeuta, autor książki "Światy zastępcze. Samotność wobec kultury")
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 20.08
pj/kul