Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?
10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji w ramach akcji "Terapia to nie wstyd" w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki można bezpłatnie porozmawiać z psychologami. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Usłysz i zobacz swoje dziecko".
Czytaj także:
Jak mówi Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin, depresja i próby samobójcze wśród młodzieży mogą być konsekwencją niezrozumienia, hejtu, wykluczenia oraz konfliktów społecznych i rodzinnych. - W pierwszej kolejności przyczyn podejmowania prób samobójczych szukałbym w relacjach domowych, w tym, jak młody człowiek ma szansę być wysłuchany. Czy jest uznawany za ważną część rodziny, jak faktycznie zbudowane jest jego poczucie własnej wartości i jaka jest atmosfera, która to wspiera - tłumaczy gość audycji. - Otrzymuję wiele maili i listów od młodych ludzi, którzy piszą nawet o strachu przed powrotem do domu.
33:52 Czwórka/ Strefa prywatna - samobojstwa 10.09. 2021 20_08_06.mp3 W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom rozmawiamy z ekspertami (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jak przekonuje specjalista, na taki stan rzeczy mają wpływ: system oceniania, parcie na wyniki, oczekiwania rodziców, oczekiwania społeczne i brak relacji z rodzicami. - Najczęściej pierwsze pytanie rodziców po powrocie dziecka ze szkoły brzmi: "Co masz zadane?" albo "Co dostałeś?". Nie interesują się ich emocjami i przeżyciami, tylko postępami w nauce. Część z nich wypiera sygnały, że dziecko może mieć myśli samobójcze. Nie należy tego zjawiska lekceważyć. Jeśli więc mamy podejrzenia, że dziecko ma depresję, powinniśmy udać się do specjalisty.
Dzieci i młodzież w pandemii. Problemy nie zniknęły
Objawami depresji i myśli samobójczych mogą być: rozdrażnienie, brak apetytu, brak skupienia, bezsenność, wycofanie, niechęć spotykania się z innymi. Dlatego ważne są uważność i odpowiednia komunikacja. Zauważenie niepokojących symptomów, często bardzo delikatnych, jest kluczowe.
Lepiej jednak zapobiegać, dlatego - jak mówi Anna Węgrzyn - istotna jest jakość czasu, który poświęcamy naszym pociechom. - My w ramach naszej akcji mamy komunikat "15 minut bądź", czyli daj uwagę swojemu dziecku. Świadomą uwagę, bez telefonu, bez gotowania i dodatkowych czynności - wyjaśnia. - Chcemy uświadomić, jak ważne jest spędzanie wspólnego czasu w sposób wartościowy. Bo nie chodzi o ilość, ale o jakość.
Czytaj także:
Podczas dzisiejszej akcji na placu Defilad można porozmawiać z terapeutami o tym, jak zadbać o relacje i jak się komunikować.
Wsparcie i bezpłatną telefoniczną pomoc terapeutów dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli oferuje Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" pod nr. telefonu 116111.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Michał Zawadka (ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin, autor książek), Anna Węgrzyn (autorka kampanii "Terapia to nie wstyd")
Data emisji: 09.09.2021
Godzina emisji: 20.08
aw