"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"
- Jeśli pijemy alkohol to nie wiemy, jak on będzie metabolizował się w naszym organizmie i kiedy jego stężenie przekroczy dozwoloną prawem wartość. A biorąc pod uwagę, że alkohol rozluźnia, powoduje lepsze samopoczucie i podnosi pewność siebie, bardzo szybko można przecenić swoje możliwości - wyjaśnia psycholog transportu Dorota Bąk-Gajda.
Jedynie 14 proc. kierowców - ankietowanych w badaniu AlcoSense Laboratories - przyznaje, że kontroluje swoją trzeźwość przed prowadzeniem samochodu przy użyciu alkomatu, gdy dzień wcześniej spożywało alkohol. Natomiast co trzeci badany kierowca wsiadłby do samochodu następnego dnia przed godziną 10.00, mimo że alkohol nadal krążyłby w jego organizmie. - W ustawie stoi, że kierujący musi być osobą zdrową. Jeśli mówimy zaś o kimś, kto miał zakrapianą imprezę, bawił się dobrze i dopiero co wstał, to nie wierzę, że nie wystąpił u niego tak zwany "kac". A przecież w tym stanie nikt nie czuje się na siłach, by wsiąść za kierownicę - upomina nadkom. Radosław Kobryś.
Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...
Jakie sankcje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających? Czy zaostrzenie przepisów mogłoby poprawić sytuację? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Michał Piwowarek
Goście: Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), nadkom. Radosław Kobryś (Komenda Główna Policji)
Data emisji: 21.06.2018
Godzina emisji: 15.10
kul/kd