Schematy zachowań. Emocje wpisane w nasze DNA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 13:16
Często reagujemy w sposób, którego później żałujemy. Krytykujemy, narzekamy, ranimy i czujemy się zranieni. Brzmi znajomo? Czy tego chcemy, czy nie sposób wyrażania emocji mimowolnie przejęliśmy od naszych najbliższych.
Audio
  • Relacje rodzinne. Jak kształtują nasze zachowanie? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: skeeze/Pixabay

Czy można uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Jak przekonywała Maria Cyniak-Cieciura, psycholog, psychoterapeutka nie ma jednego rozwiązania odpowiedniego dla każdej osoby. - To, co generuje nasze negatywne emocje uzależnione jest od tego, jakie doświadczenia ukształtowały nasze myślenie o świecie. Dużą rolę w kształtowaniu naszych dorosłych postaw mają relacje, w cieniu których wychowaliśmy się w dzieciństwie - matki z ojcem, dziadków czy atmosfery w szkole - wyliczała i wyjaśniała dlaczego nieświadomie naśladujemy schematy zachowań naszych bliskich.

Na ile wpływ na nie miały nasze doświadczenia z dzieciństwa? W jaki sposób panować nad emocjami - w domu, w pracy, z rodzicem, dzieckiem, partnerem czy szefem? Na czym polega terapia schematów oraz terapia akceptacji i zaangażowania? O tym rozmawialiśmy z Marią Cyniak-Cieciurą, psychologiem, psychoterapeutką, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej PTTPiB. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Maria Cyniak-Cieciura, psycholog, psychoterapeutka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej PTTPiB.

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kd

Czytaj także

Miłość z internetu? "To miejsce dobre, jak każde inne"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 10:40
- Potraktujmy internet jako miejsce, w którym jest mnóstwo ludzi poszukujących miłości. Można wejść, rozejrzeć się, pomóc swojemy szczęściu - przekonuje terapeutka i ekspertka w jednym z portali randkowych Joanna Godecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zorganizować finanse w związku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:20
12,5, 12,5, 75 proc. - tak dzielimy domowy budżet. - Łączymy swoje pieniądze na wspólnym koncie, a później 25 proc. tej sumy dzielimy po równo na nasze wydatki, czyli przysłowiowe waciki, a pozostałe 75 roc. przeznaczamy na wspólne życie - radzi Dominika Nawrocka z organizacji "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słowa jak katharsis". Dlaczego przeklinamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 12:38
- To naturalne. Badania pokazują, że przeklinanie to uwalnianie emocji. Jest nam ono więc potrzebne. Poprzez przekleństwa przełamujemy też społeczne tabu, np. dotyczące seksualności, czy rasizmu - tłumaczy psycholog dr Konrad Maj.
rozwiń zwiń