Nasze reakcje, ich częstotliwość dużo mówi o nas samych. Złość, zaskoczenie, gniew i radość są wypisane na naszych twarzach. Współcześnie nawet tych, którzy do perfekcji opanowali ukrywanie tego, co naprawdę czują można zdiagnozować za pomocą technik badania mikroekspresji. Czym jest mikroekspresja i na czym polega takie badanie? - Mikroekspresja pojawia się na naszych twarzach zawsze. To bardzo krótkie ruchy poszczególnych mięśni naszej twarzy, które odpowiadają za wyrażanie emocji. Nie da się ich wychwycić gołym okiem, jednak za pomocą badania IMG jest już to możliwe - mówiła dr Krystyna Rymarczyk, psycholog z SWPS.
Poprzez mimikę komunikujemy nasze emocje. Za pomocą mowy naszego ciała, a nie werbalnie wyrażamy ich najwięcej. To, w jaki sposób okazujemy nasze emocje wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez nasze otoczenie Krystyna Rymarczyk
- Mikroekspresję można badać za pomocą specjalistycznego sprzętu, który opisuje emocje związane z reagowaniem na określone bodźce. Mniej dokładną metodą jest analiza nagrań wideo osób, które przedstawiają różne ekspresje. W zwolnionym tempie, obserwując badanego, klatka po klatce te mikroekspresje się ujawniają - wyjaśniała badaczka.
Co możemy przekazać za pomocą gestów i wyrazu naszej twarzy? Jakie cechy naszego zachowania i fizjonomii mogą sprawiać, że zostaniemy uznani za osoby nieszczere? Czym różni się mimika od mikroekspresji? Czy za pomocą badania mikroekspresji można wykryć kłamstwo? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Materiał: Mateusz Kulik
Gość: dr Krystyna Rymarczyk, psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 20.09
ac/pj