Większość z nas nie jest w stanie ocenić wartości rzeczy w oderwaniu od kontekstu. Porównujemy starając się ocenić, czy to, co wybieramy jest dla nas dobre, czy złe Julia Kołodko
- Irracjonalność naszych wyborów polega na tym, że w przeciwieństwie do tego, co głosi ekonomia klasyczna, nie zawsze skupiamy się na naszym osobistym, długoterminowym interesie - mówiła Julia Kołodko.
- Większość decyzji podejmujemy pod wpływem różnych impulsów. Działamy tak, jak inni, ulegamy pułapkom, które prowadzą do tego, że robimy coś, o czym wiemy, że nie powinniśmy tego robić, ale i tak się w to angażujemy - tłumaczyła.
Lubimy wierzyć, że wszystko w naszym życiu jest przemyślane i najlepsze dla nas. Rzeczywistość pokazuje, że najczęściej ulegamy schematom Julia Kołodko
Jak się okazuje, wpadanie w takie pułapki ma swoje naukowe uzasadnienie. Co sprawia, że wszyscy ulegamy irracjonalnym impulsom? Jakie są pozytywne strony takich zachowań? Na czym polega "błąd planowania", "ramowanie" i "efekt wdrukowania"? I co z tym wszystkim ma wspólnego ewolucja? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Julia Kołodko (wykładowczyni na Akademii Leona Koźmińskiego oraz doradczyni i trenerka w obszarach ekonomii behawioralnej, decyzji konsumenckich i marketingu strategicznego)
Data emisji: 20.09.2018
Godzina emisji: 20.07
ac/kd