Niska samoocena, obawy przed odrzuceniem, trudności w byciu w grupie, poczucie odmienności, depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania, problemy seksualne, trudne relacje w rodzinie – to najczęstsze ze zgłaszanych studenckich problemów, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
Naszym marzeniem jest, żeby ten ośrodek tak się rozrósł, by można było udzielać pomocy wszelkim uczelniom w Polsce prof. Dominika Maison
- Dwa lata temu, zebraliśmy się za tworzenie ogólnouczelnianej jednostki zainicjowanej i obsługiwanej przez Wydział Psychologii - mówi prof. Dominika Maison, psycholog, Dziekan Wydziału Psychologii UW. - Centrum Pomocy Psychologicznej to ogólnouczelniana jednostka. Tam są terapeuci i osoby przeszkolone do udzielania pomocy, które służą wszystkim wydziałom. Szansa, że studenci spotkają w Centrum swojego wykładowcę jest niewielka - dodaje.
Z pomocy psychologicznej mogą skorzystać nie tylko studenci, ale i wszyscy pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcy i pion administracyjny. Centrum oferuje dyżur telefoniczny, zapisy przez internet, a każdy zainteresowany może skorzystać z porady psychologicznej 3 razy w semestrze.
Jedną z naszych misji jest by pokazać, że po pomoc może przyjść każdy, nie trzeba się tego wstydzić prof. Dominika Maison
- Studiowanie nie ma być mordęgą, ma być przyjemnością - podkreśla dr Szymon Chrząstowski. - Zwykle, gdy się idzie na studia to idzie się z dużym zapałem, poznaje się nowe rzeczy. Studenci jednak czasem tracą radość ze studiowania z różnych powodów. My pracujemy by tę radość odzyskać - dodaje.
Czy w dzisiejszych czasach stresu na uczelniach jest więcej? Czy studiowanie było kiedyś łatwiejsze? Jak pracownicy Centrum wykorzystują Skype'a? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: prof. Dominika Maison (psycholog, Dziekan Wydziału Psychologii UW) i dr Szymon Chrząstowski (psycholog, psychoterapeuta, kierownik Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii UW)
Data emisji: 4.10.2018
Godzina emisji: 20.08
pj