Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?
Gość Czwórki opowiadał, że kluczem do sukcesu projektu było stawianie na wzajemne rozumienie swoich potrzeb. - Dużą rolę w realizacji projektu odegrała prof. Małgorzata Młynarska, która jest opiekunem naszej młodzieży, ale w pewnym sensie także naszym. To ona zachęcała nas do pracy. Dzięki niej pokonaliśmy rozterki i dziś mogę powiedzieć, że razem stanowimy bardzo zaangażowaną grupę - tłumaczył Przemysław Pękała.
Prof. Małgorzata Młynarska wyjaśniała, że stworzenie kawiarni jest częścią większego projektu badawczego przeprowadzanego we współpracy z psychologiem, dr hab. Tomaszem Smereką. - Od ponad dwudziestu lat stosujemy metodę terapeutyczną polegającą intensywnej pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Na naszą terapię trafiały dzieci, które staraliśmy się przygotować do samodzielnego funkcjonowania w życiu publicznym. Dziś są to już dorosłe osoby, komunikatywne, doskonale przygotowane do swoich zawodów - mówiła.
Przyszły pracownik Cafe Równik Marcin Pękała zapewniał, że tworzą miejsce, w którym każdy gość poczuje się dobrze. - W kawiarni na każdego klienta będzie czekało dobre przyjęcie. Nazwa "Cafe Równik" wskazuje, że będzie to miejsce otwarte dla każdego - przekonywał w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.
Przed jakimi wyzwaniami stoją jego przyszli pracownicy? Czy w Polsce będzie pojawiało się więcej tego rodzaju inicjatyw? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w studiu Czwórki.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: Marcin i Przemysław Pękała; w nagraniu rozmowy: prof. Małgorzata Młynarska, terapeutka zaburzeń mowy i myślenia w Studium Logopedycznym, Neurologopedii, Emisji Głosu i Surdologopedii Uniwersytetu Wrocławskiego
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji: 20.05