Światowy Dzień Bez Papierosa. Nie istnieją "zdrowe papierosy"
Uzależnienie od nikotyny to nałóg, którego pokonanie uważa się powszechnie za najbardziej kłopotliwe. Palenie wciąż jeszcze jest kulturowo akceptowane. Mimo powszechnej świadomości, że zabija, widok zaciągającej się dymem osoby nie wywołuje takiej niechęci jak obraz narkomana czy alkoholika. - Traktujemy uzależnienia jako problem sam w sobie, natomiast to, że sięgamy po używki jest często symptomem czegoś innego - mówiła ekspertka. - Niezależnie od tego, co nas uzależnia, motywem zazwyczaj jest ucieczka: chodzi o to, by uciec od rzeczywistości. To najłatwiejszy sposób "omijania problemów" - mówiła.
Palacz, choć jest pod wpływem nałogu, jest w stanie pracować, funkcjonować w rodzinie. Nie obciąża opieki społecznej jako niezdolny do zarobkowania. A jednak w ośrodkach uzależnień nikotynista siada obok kokainisty i alkoholika, czy anorektyka i wszyscy trzej przechodzą ten sam program.
Gdy ludzie mówią: "palę bo lubię, panuję nad tym", to wiem, że są uzależnieni. Bo to jest przecież istota nałogu, że ludziom się wydaje, że mają nad tym kontrolę dr Ewa Jarczewska-Gerc
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Czy można samodzielnie rzucić nałóg i dlaczego to jest takie trudne? Czy zastąpienie jednego nałogu innym, nawet sportem, albo pracą, jest sposobem na zdrowie? Jak wygląda terapia? Jak kształtować właściwe codzienne nawyki, aby nie wpaść w szpony nałogu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wysłuchalismy także historii słuchaczy Czwórki - zarówno tych, którzy wciąż walczą z uzależnieniem, jak i tych, którzy już z niego wyszli.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS, trenerka biznesu i ekspertka kampanii "interAKTYWNIE po zdrowie")
Data emisji: 31.05.2019
Godzina emisji: 20.09
kd