Jan Mela o szczęściu: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać
Akceptacja dla modelek plus size, czy zmiany w regulaminach w konkursach piękności dotyczące m.in. stanu cywilnego - z roku na rok w tej branży pojawiają się ułatwienia. Jednak wciąż to praca trudna i wymagająca. Trzeba nieustannie dbać o sylwetkę, pracować od świtu do nocy i żyć na walizkach. Najczęściej po 26. roku życia odchodzi się na emeryturę, a ludzie, których spotykamy na swojej drodze nie zawsze mają dobre zamiary. - W modelingu kariery robią dzieci, nawet 13-letnie, które nie są na to przygotowane. Nie mają tyle siły, by sobie poradzić w obliczu depresji i uzależnień. Mają rozregulowany zegar biologiczny, ciężko im zawrzeć jakiekolwiek przyjaźnie - mówiła Kaja Funez-Sokoła. - Ta praca jest jak rosyjska ruletka. Albo się dziewczynom poszczęści, albo nie. A to, jak długo trwać będzie kariera też jest nie do przewidzenia.
12:33 modeling czwórka strefa 2021_05_11-20-25-43.mp3 Zawód modelki od kuchni - opowiada Kaja Funez-Sokoła (Strefa Prywatna/Czwórka)
Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?
Jak podkreślała, ta praca pełna jest pięknych chwil, ale i rozczarowań. - Patrzysz na tłum bardzo podobnych dziewczyn, wszystkie są wysokie, szczupłe i ładne, i nagle zamiast ciebie wybierają tą, która stoi obok. To powoduje "doła" - mówiła gość Czwórki. Dlatego, jak przyznała, jeśli planujemy pracę w modelingu, warto mieć "plan B" na życie. - Nie rezygnujmy z nauki. Modeling jest jak uzależnienie, highlife wciąga jak i cały showbiznes. Dlatego, gdy przestaniemy na tym zarabiać warto mieć w zanadrzu pracę, a przede wszystkim pasje, do których możemy wrócić - przestrzegała gość Czwórki.
Sprawdź także:
Głośno było m.in. o Loni Willison, modelce fitness, która padła ofiarą przemocy domowej, a potem uzależniła się od alkoholu i narkotyków i dzisiaj żyje na ulicy, modelka plus size Tess Holliday przyznała się niedawno w swoich mediach społecznościowych, że cierpi na anoreksję, a Anna Nicole Smith, modelka "Playboya" i aktorka, w 2007 roku zmarła w wyniku przedawkowania kilkunastu podobnie działających leków nasennych i uspokajających.
Czytaj także:
05:03 _PR4_AAC 2021_05_11-20-15-24.mp3 Tragiczne historie modelek - rozmowa z Pawłem Robutą (Strefa Prywatna/Czwórka)
- Ta praca to spełnienie marzeń wielu młodych ludzi, jednak przykładów modelek, które były na szczycie kariery i upadły, jest wiele, a problemem jest najczęściej nadużywanie środków antydepresyjnych i alkoholu - mówił Paweł Robuta, student katedry mody w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Rusłana Korszunowa z Kazachstanu miała 20 lat, gdy wyskoczyła z okna swojego apartamentu na Manhattanie. Była podobno radosną osobą i dopiero sekcja zwłok wykazała ogrom środków antydepresyjnych, jakie miała we krwi - wyliczał Paweł Robuta.
POSŁUCHAJ Czy zawód modela ma szansę się zmienić?
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Kaja Funez-Sokoła (psycholog, psychoterapeutka i ex-modelka), Agnieszka Pilarczyk (szefowa agencji modelingowej)
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 20.08
kd