Szkoła Demokracji. Młodzi obywatele w akcji!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 16:30
Każdego roku ponad pół tysiąca szkół przystępuje do akcji Szkoła Demokracji. W Czwórce sprawdzamy, jak kampania ta uczy nastoletnich Polaków postaw obywatelskich.
Audio
  • Samorządność to przyszłość szkół? (Dajesz Radę/Czwórka)
Jakie postawy kreują szkoły w młodych obywatelach?
Jakie postawy kreują szkoły w młodych obywatelach?Foto: Pixabay.com/Public Domain/SprachschuleAktiv

- Szkoła Demokracji stawia na samorządność uczniowską, rozumianą jako społeczność wszystkich uczniów szkoły. Chcemy, aby uczniowie i uczennice mogli szkołę współtworzyć - mówi Michał Tragarz, koordynator z Centrum Edukacji Obywatelskiej.  

Oliwia Puchalska Gdy pomysły wychodzą od uczniów, ci bardziej angażują się w szkolne życie

Szkoła jest zazwyczaj pierwszym miejscem, gdzie młodzi mogą zdobywać obywatelskie doświadczenie, gdzie mogą przekonać się, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość. - W większości szkół panuje tradycyjny model, a samorząd uczniowski to jest jedynie ozdobnik podczas apeli. Trzeba pamiętać, że samorządność realizuje cele wychowawcze i edukacyjne - przekonuje Michał Tragarz.

W Czwórce rozmawiamy także z Oliwią Puchalską, uczennicą gimnazjum, gdzie program Szkoła Demokracji został wprowadzony. - Po projekcie samorząd uczniowski to jest cała szkoła. Każdy uczeń ma głos - tłumaczy. 

Michał Tragarz Szkoła Demokracji pokazuje, że nauczyciel może być partnerem ucznia

Czy takie dobre wzorce, z którymi uczniowie spotkają się w swoich młodych latach, przełożą się na ich aktywność i dojrzałość obywatelską w życiu dorosłym? Jak przekonać uczniów, że patriotyzm to udział w społeczeństwie? Oraz ile szkół dotarło do końca programu? Tego dowiecie się z nagrania audycji.  

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Michał Tragarz (koordynator z Centrum Edukacji Obywatelskiej), Oliwia Puchalska (uczennica gimnazjum) 

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 14.07

jsz/kd

Czytaj także

"Dialog pokoleń". Książka napisana przez młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 12:40
Gimnazjaliści z Dąbrówki k. Radzymina przeprowadzili wywiady ze starszymi osobami, wypytując o dawne zwyczaje, zabawy czy sposoby hodowli roślin. Wszystko w ramach projektu "Dialog pokoleń". Jego finalnym efektem jest książka w 90 proc. stworzona przez uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki komputer do pracy, a jaki do grania?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 16:07
Podobno mniej więcej co dwa lata komputery stają się coraz szybsze i mocniejsze. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Rozpoczyna się rok szkolny i akademicki, a to właśnie wtedy zwykle decydujemy się na kupno nowego sprzętu. Jak wybrać ten odpowiedni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile matmy jest w biologii, a biologii w matmie?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 15:55
Na to pytanie odpowiadają Czwórkowi goście, Zasław Adamaszek i Stanisław Łoboziak, którzy w ramach cyklu "Laboratorium w szufladzie" napisali książki poświęcone matematyce i biologii.
rozwiń zwiń