Zakupy w sieci. Jak zachować bezpieczeństwo?
- Nasze karty chroni przede wszystkim krótkie, czterocyfrowe hasło czyli numer PIN - tłumaczy Maciej Kaczmarski z Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo. - Możemy też ustawić dzienny limit oraz otrzymywać bieżące informacje o dokonywanych transakcjach - dodaje zaproszony ekspert. Z kolei Damian Gąska z ODO 24 wyjaśnia, jaki numer PIN dla naszej karty ustawić i jak go chronić. - Warto zadbać, żeby PIN nie był trywialny jak na przykład "1234". Zdarzają się też takie abstrakcyjne sytuacje, w których zapisujemy PIN na kartach płatniczych lub karteczkach, które razem z kartą nosimy. To nie wpływa dobrze na bezpieczeństwo naszych pieniędzy - przekonuje specjalista. - PIN musi być zachowany w tajemnicy - podkreśla Maciej Kaczmarski.
Zgubisz, ukradną ci kartę płatniczą? Jest jeden numer alarmowy
Czwórkowi goście tłumaczą także, jakie zagrożenia niosą ze sobą popularne dziś karty zbliżeniowe oraz jak bezpiecznie dokonywać transakcji kartą w internecie. - W sieci zakładamy hasła, służące do autoryzacji zakupów. W tych wypadkach trzeba pamiętać o bezpiecznej polityce haseł na urządzeniach przenośnych - zaznacza Maciej Kaczmarski. A co zrobić, jeśli kartę nam ukradną, zgubimy ją lub zdamy sobie sprawę z transakcji, których nie dokonywaliśmy? - Pierwszym odruchem powinno być zastrzeżenie karty. Można to zrobić w banku lub za pośrednictwem ogólnopolskiego numeru 828 828 828 - przekonują eksperci.
Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki dowiecie się też, jak bezpiecznie korzystać z bankomatów, dlaczego w sieci nie należy udostępniać zdjęć naszych kart płatniczych, oraz przed czym chronią je specjalne etui.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Maciej Kaczmarski (Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo), Damian Gąska (ODO 24)
Data emisji: 1.08.2017
Godzina emisji: 14.08
jsz/pg