Prezbiopia. Czy da się wygrać z nieuniknionym?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:34
Prezbiopia, popularnie zwana "starczowzrocznością", to nie choroba. - To naturalny proces fizjologiczny naszego oka - tłumaczyła w Czwórce optometrystka Aleksandra Kochaniewicz. Czy da się oszukać naturę?
Audio
  • Co dzieje się z naszym wzrokiem w miarę upływu czasu i co najbardziej szkodzi naszym oczom? (Dajesz radę/Czwórka)
Pierwsze symptomy prezbiopii mogą pojawiać się już u 30-latków. To wynika z naszego trybu życia, m.in. wielogodzinnego, regularnego korzystania z komputerów.
Pierwsze symptomy prezbiopii mogą pojawiać się już u 30-latków. To wynika z naszego trybu życia, m.in. wielogodzinnego, regularnego korzystania z komputerów.Foto: SG SHOT/Shutterstock.com

- Wraz z wiekiem soczewka oka staje się mniej sprężysta, a mięśnie, które odpowiadają za akomodację, czyli zdolność patrzenia w dal i na bliższe odległości, osłabiają się. Zaczyna się wówczas tzw. choroba długich rąk, czyli odsuwanie książek podczas czytania - mówi Aleksandra Kochaniewicz. Jak podkreślała monitory komputerowe, ekrany, wyświetlacze stanowią wyzwanie dla naszych oczu. - Za każdym razem, gdy patrzymy na coś, co jest od nas w odległości bliższej niż 6 metrów, wiele wymagamy od naszych oczu - mówiła ekspertka Czwórka. 

Jakie są pierwsze objawy słabnięcia wzroku i w jaki sposób na nasz wzrok działa kolor zielony, a w jaki promienie Słońca? Czy istnieją ćwiczenia, dzięki którym sprawimy, by mięśnie naszych oczu były sprawne, mimo upływu lat? Co robić, by "oszukać przeznaczenie" i czy okulary, bądź soczewki kontaktowe wystarczą, by zatrzymać prezbiopię? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Gość: Aleksandra Kochaniewicz (optometrystka)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dentofobia. Jak ujarzmić strach przed fotelem dentystycznym?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:40
Zimny pot, drżące ręce - to całkiem częsty widok u dentysty. Tymczasem wizyta u stomatologa nie musi i nie powinna w XXI wieku boleć. W „Dajesz radę” mówiliśmy więc o supernowoczesnym sprzęcie i bezbolesnych metodach leczenia zębów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakrzepica. "Cichy zabójca", którego lepiej nie lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 15:14
Często przebiega bezobjawowo, ale może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia i życia. Szacuje się, że co roku prawie 100 tys. Polaków zapada na zakrzepicę żył głębokich i najczęściej chorują na nią kobiety. Bywa też nazywana "chorobą stewardes". 
rozwiń zwiń