Dentofobia. Jak ujarzmić strach przed fotelem dentystycznym?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:40
Zimny pot, drżące ręce - to całkiem częsty widok u dentysty. Tymczasem wizyta u stomatologa nie musi i nie powinna w XXI wieku boleć. W „Dajesz radę” mówiliśmy więc o supernowoczesnym sprzęcie i bezbolesnych metodach leczenia zębów.
Audio
  • Nowoczesne metody bezbolesnego leczenia stomatologicznego - rozmowa z Markiem Matyjaskiem (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/SFROLOV/dom. publiczna

dziecko radość zabawa 1200.jpg
Brud jest zdrowy? "Worek treningowy dla organizmu"

- Dentofobia, określana też mianem odontofobii, to lęk przed leczeniem stomatologicznym. Jest irracjonalny, bo my, jako stomatolodzy staramy się ból na fotelu dentystycznym niwelować - mówił lekarz Marek Matyjasek. Jak podkreślał, jedną z podstawowych i najskuteczniejszych metod jest po prostu dialog z pacjentem. - Ludzie wchodząc do gabinetu i widząc sprzęt, stresują się. Kilkanaście procent z nich mówi wprost: boję się - tłumaczył. Jak podkreślał wielu pacjentów gabinety dentystyczne odwiedza raz na kilka lat, albo rzadziej. - A leczenie dekadę temu było zupełnie inne niż jest dziś: są m.in. kamery wewnątrz ust, a pacjent może widzieć, co dzieje się w jego jamie ustnej. - opowiadał gość Czwórki. Jak wyjaśniał, prawidłowo wykonane znieczulenie jest właściwie gwarancją braku bólu.


woda owoce picie maliny 1200.jpg
Woda - ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Kiedy obok lęku u pacjentów pojawia się wstyd? I jak w takiej sytuacji powinien zareagować lekarz? Czy rzeczywiście każde schorzenie w jamie ustnej można wyleczyć bezboleśnie? Czy podczas studiów medycznych przyszłych lekarzy uczy się, jak podchodzić do pacjentów - dentofobów? I po czym lekarz rozpoznaje, czy regularnie myjemy zęby? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Marek Matyjasek (lekarz stomatolog z przychodni Ama-Dent)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac


Czytaj także

Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychogenealogia. Gdy traumy naszych pradziadków mają wpływ na nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:31
- Po przodkach możemy odziedziczyć wzrost czy kolor włosów, ale nie tylko - również nieprzepracowane traumy, mające realny wpływ na nasze zdrowie i postępowanie - mówiła dr Barbara Tyboń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkoholizm w szpilkach - dlaczego młode kobiety piją ryzykownie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 08:00
- Problemowe picie alkoholu to szerokie pojęcie, do którego zaliczamy także picie ryzykowne. Ryzyko problemów alkoholowych wzrasta, gdy picie jest intensywne - czyli spożywamy duże ilości i robimy to regularne – tłumaczy prof. Małgorzata Dragan.
rozwiń zwiń