Cukier - jak pozbyć się słodkiego uzależnienia?
Przeciętny Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego, "ukrytego" np. w słodkich przekąskach, napojach i gotowych potrawach, niż 10 lat temu - wynika z raportu przedstawionego przez resort zdrowia. Z drugiej strony używamy mniej cukru nieprzetworzonego, bo np. mniej słodzimy herbatę bądź kawę. – Jogurty smakowe, mleka roślinne, ketchupy, gotowe sosy, desery mleczne - tam wszędzie jest cukier – mówi Ewelina Ogrzewała, dietetyczka. - Czytajmy skład produktów i unikajmy tych, w których cukier znajduje się na samym szczycie listy, bo wtedy jest go najwięcej. Ale producenci ukrywają go pod różnymi innymi nazwami, m.in. syrop glukozowo-fruktozowy, kukurydziany, glukoza, maltodekstryna, fruktoza, melasa – tłumaczyła ekspertka.
Młoda kobieta o umiarkowanej aktywności fizycznej, ważąca 60 kg powinna spożywać maksymalnie 5 łyżeczek cukru dziennie, czyli 50 g. To równowartość porcji słodzonego muesli, jogurtu truskawkowego i słodzonego napoju, czyli np. śniadania. Ewelina Ogrzewała
Produkty te będą tak samo słodkie i będą dostarczały takiej samej wartości energetycznej, jak gdyby miały napisane po prostu "cukier", co ma konsekwencje dla otyłości i zdrowia. Jakie zamienniki produktów spożywczych będą dla nas zdrowsze niż te, które najłatwiej znaleźć na sklepowych półkach? Co dzieje się z nami, gdy w ciągu dnia zjemy za dużo cukru? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Ewelina Ogrzewała (dietetyk platformy żywieniowej Peater)
Data emisji: 15.03.2019
Godzina emisji: 14.05
kd/ac