W odpowiedzi na ten trend wielu lekarzy zaczęło udzielać swoich porad w internecie. Iwona Dziedzic-Gawryś PR Manager portalu ZnanyLekarz.pl mówiła, że kontakt z lekarzami online zaczyna być standardem. - W Hiszpanii bardzo popularnym środkiem komunikacji z pacjentem jest WhatsApp.
Dziś sięgamy nie tylko do portali medycznych, lekarzy znajdziemy też na blogach i na Instagramie. Coraz częściej pojawiają się tam, gdzie znajdują się potencjalni pacjenci dzieląc się wiedzą medyczną i edukując. W internecie szukamy też informacji o lekarzach.
Jak wynika z badań - już ponad 80% internautów szuka informacji na temat zdrowia w sieci. Jak zapewniała dr Katarzyna Woźniak, autorka profilu na Instagramie i bloga "Mama i stetoskop" już niedługo będzie to 100% i o ile zabraknie tam lekarzy, większość będzie czerpać wiedzę medyczną z niepewnych lub alt-medowych źródeł. - Środowisko lekarskie w sieci powinno stanowić dla nich zdrową przeciwwagę - mówiła. - Istnienie lekarzy w internecie to nie fanaberia, a rzetelne źródło informacji w sieci. Kodeks etyki lekarskiej obowiązuje również tam - przypominali eksperci w studiu Czwórki.
Jak internet traktują pacjenci? Czy można pozostawić diagnozę przez internet i kiedy lepiej zgłosić się na konsultację w gabinecie lekarskim? Na jakie szkodliwe dla zdrowia źródła możemy trafić w sieci? Więcej na ten temat w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Katarzyna Woźniak (lekarka, autorka profilu na Instagramie i bloga "Mama i stetoskop"), Łukasz Durajski (specjalista-pediatra, autor bloga "Doktorek radzi"), prof. Włodzimierz Piątkowski (socjolog zdrowia, UMCS)
Data emisji: 28.08.2019
Godzina emisji: 15.09