Niebezpieczne aplikacje. Na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 08:23
Aplikacja na zakupy, pogodowa, z grami, mierząca kroki i wiele, wiele innych instalujemy w swoim telefonie czasem w sposób zupełnie nieprzemyślany. Niektóre mogą zawierać wirusy, albo korzystać z dostępu do prywatnych informacji. 
Audio
  • Instalujesz aplikację? Zastanów się, zanim udzielisz zgody na dostęp (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

Niebezpieczne oprogramowanie, jak je rozpoznać?

Google Play jest platformą obsługującą telefony z systemem android, AppStore to sklep dedykowany marce Apple. Oba są źródłem, z którego możemy pobierać aplikacje. Po aferze Apple związanej z wyciekiem wrażliwych danych rozpoczęła się dyskusja dotycząca bezpieczeństwa aplikacji mobilnych, a obie firmy skupiły się na zwiększeniu bezpieczeństwa, wdrażając własne systemy wyszukujące i eliminujące złośliwe oprogramowanie. - M.in. z tego powodu Google zrezygnowało ze świadczenia swoich usług dla jednej z chińskich marek oferującej tanie smartphony - komentowała Joanną Wziątek–Ładosz. 

Luki bezpieczeństwa wykrył też tzw. raport Insignary, w którym badacze sprawdzili bezpieczeństwo ponad 700 najpopularniejszych aplikacji (wyniki wskazały aż 20% niedostateczne chronionych aplikacji).

Uważajmy na zgody, których udzielamy

Na co zatem powinniśmy uważać, korzystając z aplikacji w naszych telefonach? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zgody dostępu do informacji. - Posłużmy się zdrowym rozsądkiem - radził gość Czwórki. - Zastanówmy się, do czego aplikacja powinna służyć. Dla przykładu latarce nie jest potrzebny dostęp do naszych kontaktów, galerii zdjęć czy innych informacji - mówiła. 

Jeżeli zauważymy, że aplikacja prosi o dostęp do danych, które nie są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania, powinniśmy poszukać innej. Najprawdopodobniej znajdziemy w sklepie wybór dostępnych zamienników. A co z aplikacjami, które są wbudowane w system operacyjny? W tym przypadku również możemy zadbać o to, jaka część informacji będzie im dostarczana. 

O tym, w jaki sposób to zrobić mówiliśmy więcej w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek–Ładosz (ekspert ds bezpieczeństwa informacyjnego)

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

"Ulice 44". Poznawaj historię dzięki... aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:21
Żeby poznać historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku, wystarczy smartfon i aplikacja mobilna. O tym jak działają "Ulice 44" mówili w Czwórce jej twórcy - Anna Kochanowska i Łukasz Wojtach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawigacje GPS odchodzą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 17:15
Gościem Czwórki będzie ekspert nowych technologii, który opowie o zasadach działania nawigacji samochodowych, ale także o zbliżającej się rewolucji na tym rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry niezależne - na czym polega ich fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 17:29
Niezależne gry to produkcje niewielkich teamów, bądź nawet jednego twórcy, bez wsparcia finansowego gigantów komputerowych. To niezwykłe projekty - dowód na to, że wystarczy mieć dobry pomysł, by stworzyć hit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miej tę grę zawsze ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:15
Znana i lubiana gra "Taboo" trafia na urządzenia mobilne. Jak wygląda w naszych telefonach i co w niej liczy się przede wszystkim? 
rozwiń zwiń