Wiosna. Zrób wiosenne porządki …. w uzębieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 17:00
Piękny i biały uśmiech to marzenie wielu z nas. Jednak są tacy, którzy obawiają się wizyt u stomatologa. Sprawdzamy jak dbać o zęby, żeby jak najrzadziej korzystać z usług specjalistów.
Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas
Piękny uśmiech to marzenie wielu z nasFoto: shutterstock//nenetus

Kontrola pomoże

- Radzę swoim pacjentom, żeby wyznaczyć sobie kontrole dwa razy do roku. Sugeruję, żeby to zrobić np. przed świętami jednymi i drugimi - mówi stomatolog Grzegorz Kruszczyński. - Może to być inny przedział czasu. To jednak pozwoli odpowiednio wcześnie "wyłapać" problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Regularność wizyt w gabinecie dentystycznym przełoży się na stan naszego uzębienia. Jak w wielu przypadkach, tak tutaj - lepiej zapobiegać niż leczyć. Szybsze wykrycie problemu spowoduje, że ingerencja stomatologa będzie dużo mniejsza. - Wiadomo, że gdy ktoś do nas trafia to dążymy do tego, żeby poprowadzić leczenie czy poprawić estetykę uzębienia, jeżeli ktoś tego potrzebuje - tłumaczy gość Czwórki. - Natomiast w dalszym okresie, rzeczywiście zakładamy, że przez wiele lat problemy, nawet nieduże, mają się nie pojawiać. Przy odpowiedniej kontroli jest na to realna szansa.


Ważna odpowiednia higiena

Kontrola oczywiście nie przyniesie efektów jeśli nie zadbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej. Do mycia zębów też trzeba się przyłożyć, a przede wszystkim wiedzieć jak je myć. - Podstawowym błędem wśród pacjentów jest to, że decydują się na miękkie szczoteczki. Mają one zdecydowanie mniejszą efektywność w usuwaniu resztek pokarmów - tłumaczy stomatolog. - Nie doczyszczone przestrzenie między zębowe zasiedlają bakterie, co może być przyczyną osadzania się kamienia. Ten natomiast może powodować stan zapalny dziąseł, którego pierwszym objawem jest krwawienie. Najlepiej używać szczoteczek o średniej twardości.

Zobacz także:


Kubek, pasta, szczotka, ciepła woda...

Równie jak mycie zębów, ważna jest technika czyszczenia. Tutaj specjalista zaleca unikania szybkiego, zbyt energicznego szorowania, bo wtedy możemy uszkodzić szkliwo. - Najlepiej stosować ruch okrężny wymiatający, unikamy ruchów piłowania, czyli poziomych ruchów na łączeniu szkliwa - tłumaczy Grzegorz Kruszczyński. - Pułapką jest też mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu. Należy odczekać około 15 minut i dopiero wtedy umyć zęby. Myślę, że do trzech razy dziennie spokojnie zęby można myć.

W audycji, stomatolog poruszył także temat wybielania zębów oraz protetyki. 


Posłuchaj
23:22 CZWORKA/Dajesz Radę - zęby 26.04.2023.mp3 Stomatolog Grzegorz Kruszczyński radzi jak dbać o zęby (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Grzegorz Kruszczyński (stomatolog)

Data emisji: 26.04.2023

Godz. emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Grzyby w służbie ekologicznego designu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 13:49
Ruch zero waste jest bardzo popularny. Przed przemysłem stawia kolejne wyzwania, którym muszą sprostać projektanci z całego świata. Czy grzyby pomogą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neutralność klimatyczna - czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 19:10
Unia Europejska ma w planach osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Do 2035 roku z europejskich dróg mają zniknąć wszystkie samochody spalinowe. Czy to się może udać?
rozwiń zwiń