dr Monika Aksamit-Koperska Rocznie produkujemy 300 milionów ton plastiku na całym świecie. Na początku była to kwestia wygody, bo plastik był tani. Teraz także konieczności, bo przecież koniecznie co sezon musimy mieć nowe buty albo torebkę
Ubrania, obuwie, opakowania, butelki, jednorazowe naczynia i sztućce, dywany, zasłony, okulary, a nawet wkładki higieniczne. Plastikowe są też kosmetyki.- Żyjemy w antropocenie, czyli epoce centralnie zawładniętej przez człowieka. To, co prawdopodobnie po niej zostanie, to w dużej mierze będzie plastikowy proszek - ocenia rozmówczyni Justyny Majchrzak.
O tym, że sztuczne tworzywa nam szkodzą, wiadomo nie od dziś, dr Monika Aksamit-Koperska podpowiada jednak, jak zminimalizować "straty". - Jeśli chcemy wykorzystać ponownie plastikowe opakowania, sprawdźmy ich przeznaczenie. Przeczytajmy instrukcję. Nie każdy pojemnik będzie nadawał się do przechowywania żywności, albo do podgrzania jedzenia w mikrofalówce - mówi dr Monika Aksamit-Koperska.
dr Monika Aksamit-Koperska Naukowcy wyliczyli, że foliowa siatka, do której pakaujemy zakupy w supermarkecie, służy nam średnio przez 12 minut. natomiast rozkłada się... kilkaset lat
W audycji tłumaczymy także na czym polega "zaprojektowane psucie się produktu" i jaki ma wpływ na nasze środowisko oraz czy istnieje plastik ekologiczny. Nasz gość podpowiada również, jak należy uczcić 23 dzień stycznia i dlaczego warto wyposażyć się w polar z plastikowych butelek.
***
Tytuł audycji: "Dajesz radę"
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: dr Monika Aksamit-Koperska (Centrum nauk Biologiczno-Chemicznych UW)
Data emisji: 20.01.2017
Godzina emisji: 14.14
kul/bch