- Nasz organizm jest w różnym stopniu zaprogramowany na zdrowie. W pewnym momencie program zaczyna szwankować, a może to nastąpić w różnych momentach. Do stwierdzenia, co nam dolega, potrzebne są badania - wyjaśniał w rozmowie z Justyną Majchrzak dr Paweł Grzesiowski. - Warto też pamiętać, że od początku życia nasz organizm ma mechanizmy, które dają sygnał, że coś jest nie tak. Niestety często je bagatelizujemy - przestrzegał lekarz.
dr Paweł Grzesiowski Wiele chorób początkowo może się rozwijać bezobjawowo. Możemy to przeoczyć, mając świetny nastrój
Podstawowymi sygnałami, że coś jest nie tak i warto zrobić badania, są ból lub osłabienie. - Chodzi jednak nie o zmęczenie związane na przykład z porą roku, ale o obiektywne oznaki - na przykład, gdy męczymy się bardziej niż zwykle, wchodząc po schodach - tłumaczył dr Paweł Grzesiowski. Jak zatem wybrać odpowiednie badanie związane z męczącą nas dolegliwością? Zaproszony specjalista przekonywał, iż pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza po skierowanie, a badania powinny być przede wszystkim zindywidualizowane.
dr Paweł Grzesiowski Odczuwany ból to powinien być dla nas pierwszy dzwonek, że coś jest nie tak
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z dr. Pawłem Grzesiowskim, z której dowiecie się także, jak czytać wyniki morfologii i w jakich sytuacjach powinniśmy otrzymać komentarz diagnostyka, dlaczego badania krwi mogą robić naszemu organizmowi dobry PR, czemu obecnie panująca organizacja opieki zdrowotnej nie pozwala na dłuższą rozmowę lekarza z pacjentem i dlaczego dobrze by było, gdybyśmy historię naszych badań i chorób mogli przechowywać w formie elektronicznej.
***
Tytuł audycji: "Dajesz radę"
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Materiał przygotowała: Aleksandra Opala
Gość: dr Paweł Grzesiowski (lekarz, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej)
Data emisji: 31.01.2017
Godzina emisji: 14.07
jsz/jp