Azerowie nie muszą żyć z turystów. Mają własne złoża ropy i gazu, które są ich bogactwem. Obcokrajowcy to najczęściej pracownicy zatrudnieni w sektorach wydobywczych lub informatycznych. Dziwią się człowiekowi z plecakiem, który szwenda się po ich pięknych ulicach Grzegorz Kapla
- Kiedy jesteś sam, każdy napotkany człowiek budzi twoje zainteresowanie. I to działa w dwie strony. Zaczynacie ze sobą rozmawiać, a rozmowa jest początkiem spotkania z drugim człowiekiem. W podróży nie ma niczego ważniejszego, niż spotkanie z człowiekiem - wyjaśniał reporter i podróżnik.
Mieszkańcy Baku mają historię podobną do warszawskiej. Dzięki wiedzy o tym, co stało się w Powstaniu Warszawskim łatwiej zrozumieć, kim Azerowie dzisiaj są Grzegorz Kapla
- Podróżując samotnie, musisz się dostosować do miejsca, w którym aktualnie jesteś. Najpierw odbywa się to poprzez język. Używanie nowego języka zmienia sposób postrzegania świata - przekonywał.
W jaki sposób różnią się od siebie Armenia i Azerbejdżan? Na czym opiera się konflikt, który do dziś dzieli oba kraje? Ich stolice to miejsca egzotyczne, czy kosmopolityczne? Jak daleko Baku do miasta opisywanego w powieści Stefana Żeromskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Tylczyńska
Gość: Grzegorz Kapla, autor książki "W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu"
Data emisji: 18.07.2018
Godzina emisji: 14.07
ac