Gesty zdradzają nasze prawdziwe intencje i nastawienie pod warunkiem, że umiemy je zaobserwować i odczytać Grzegorz Załuski
Komunikacja niewerbalna w psychologii ma ogromne znaczenie. Bo okazuje się, że dużo więcej jesteśmy w stanie powiedzieć gestami niż przy użyciu słów. Przekazy niewerbalne to gesty, miny, symptomy fizjologiczne, a nawet sposób, w jaki stoimy czy się poruszamy. - Literatura rozpisuje się na temat wielu wzorców, ale są one trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza jeśli nie wiemy, w jaki sposób dana osoba zachowuje się w normalnych warunkach, kiedy nie jest zestresowana. Dotyczy do zwłaszcza tych sytuacji, w których chcemy ocenić czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę. W fachowej literaturze nazywa się to "porównaniem do bazy" - wyjaśnia Grzegorz Załuski z Akademii Body Language.
05:00 CZWORKA Stacja Nauka - mowa ciala 31.12.2020.mp3 Co mówią o nas nasze gesty? (Stacja Nauka/Czwórka)
Nerwowy śmiech, gubienie kontaktu wzrokowego mogą, ale nie muszą być sygnałem, że ktoś mija się z prawdą. - To może być dla nas chorągiewka ostrzegawcza, kiedy nasz rozmówca zaczyna się czerwienić, unikać odpowiedzi albo nerwowo się śmiać - dodaje ekspert.
Czasami możemy mówić nieskładnie i bez sensu. Ale odpowiednia postawa, gesty i strój potrafią to zatuszować Grzegorz Załuski
Uniwersalne zachowania, które każdy z nas będzie mógł dostrzec, można wyczytać z twarzy. Nazywają się one mikroekspresją. - To delikatne ruchy mięśni, które trwają nawet 0,1 sekundy. Są prawie niezauważalne. Typowymi objawami kłamania są spięte usta, złości - zwężające się źrenice, a tego, że coś nam się podoba - "maślane oczy" - tłumaczy rozmówca Ady Janiszewskiej.
Posłuchaj także:
Psychologowie twierdzą, że skrzyżowane nogi sygnalizują mentalne, emocjonalne i fizyczne zamknięcie się i mniejszą skłonność do negocjacji. Natomiast dłonie skierowane wewnętrzną stroną do góry mogą oznaczać przyjazne nastawienie. Mowa ciała jest komunikacją pierwotną w stosunku do języka mówionego, bo nasi przodkowie, zanim nauczyli się mówić, porozumiewali się poprzez gesty, postawę, wyraz twarzy, a dopiero potem zaczął się rozwijać język. Badania dotyczące komunikacji niewerbalnej potwierdzają, że w procesie komunikowania się 65 proc. informacji pochodzi z ekspresji ciała.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 31.12.2020
Godzina emisji: 12.40
kul