Zawstydzająca czystość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:00
Czyste serce, czyste myśli, czyste sumienie – moda na to obecnie panuje raczej średnia. Za to czyste powietrze robi furorę.
Audio
Kadr filmu o Karolinie Kózkównie
Kadr filmu o Karolinie KózkównieFoto: Jakub Grabowski/mat. promocyjne

Do pytania o CZYSTOŚĆ - po co (i) komu  potrzebna,   wyzwaniem jest wspominana w Kościele 18 listopada bł. Karolina Kózkówna. 16 letnia dziewczyna, która w 1914 roku w swojej rodzinnej wiosce została zamordowana przez chcącego ją zgwałcić rosyjskiego żołnierza.  Zginęła broniąc swojej czystości. Nie tylko w  znaczeniu dziewictwa. Utarło się mówić o niej - zaraz po jej śmierci - że czystość znaczyła całej jej życie. 

Odwołując się do ewangelicznego błogosławieństwa; "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą"  - Jan Paweł II beatyfikował Karolinę 10 czerwca 1987 r, w Tarnowie. Stawiał ją wtedy jako przykład świętości, która … zawstydza.

Czy(m) może zawstydzać CZYSTOŚĆ?  

Co to w ogóle za wartość, współcześnie dla kogo jeszcze coś znaczy?

Jak w naszych czasach można bronić w sobie czystości? I czy w ogóle trzeba? No bo czego tu właściwie bronić?

Wyzwanie do podjęcia tych pytań przyjęła Gabriela Kleczkowska – studentka psychologii UW,  Zastępca Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia młodzieży (KSM) , któremu patronuje bł. Karolina. 


Zaprasza Małgorzata Bartas-Witan

 

bł. KAROLINA KÓZKÓWNA - patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bł. KAROLINA KÓZKÓWNA - patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

***

Tytuł audycji: "Rozmowy wiarygodne"

Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj także

Wolontariusze ŚDM pokażą Polskę pielgrzymom

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 17:00
– Działają tu nie tylko ochotnicy z Polski, lecz także z innych krajów – mówiły warszawskie wolontariuszki Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatna Golgota Prymasa Tysiąclecia. Tak wyglądały jego ostatnie dni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 05:54
Cierpiący z powodu choroby nowotworowej Stefan Wyszyński pozostawił kronikarski zapis swoich myśli w ostatnich dniach życia. Wyłania się z nich obraz człowieka zmęczonego chorobą i zatroskanego o ludzi, których przyjdzie mu zostawić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diecezjalne Dni Młodzieży. Bp Marek Solarczyk: to czas, aby dokonało się spotkanie z Chrystusem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 22:46
Z okazji Dnia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej odbyła się msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hasło tegorocznych obchodów to "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś", nawiązujące do słów Jezusa wypowiedzianych do św. Pawła pod Damaszkiem. - To wyjątkowy czas, aby w życiu każdego z uczestników tej mszy św. dokonało się indywidualne spotkanie z Chrystusem - powiedział podczas homilii bp Marek Solarczyk.
rozwiń zwiń