Sztuczna ręka może czuć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 17:52
Cyborgi pojawiają się już nie tylko w filmach i książkach s-f. Co raz częściej pomagają osobom z dysfunkcjami w zwykłym życiu.
Audio
Sztuczna ręka może czuć
Foto: Glow Images/East News

Nowe technologie od lat wychodzą na przeciw naszym oczekiwaniom. Wynalazcy, inżynierowie i konstruktorzy nie zapominają też o osobach z dysfunkcjami, po wypadkach. Wielu testów, eksperymentów i wynalazków ma swój początek w laboratoriach wojskowych, później zaczynają też służyć zwykłym obywatelom.

- Takim przykładem jest np. sztuczna kończyna sterowana myślą - mówi Piotr Gnyb z portalu gadzetomania.pl. - Kabelek został podłączony do mózgu kobiety i dzięki temu połączeniu mogła samymi myślami sterować swoją sztuczną ręką - opowiada.

Dziś technika poszła jeszcze krok na przód. Na rynku są już sztuczne kończyny wyposażone w zmysł dotyku. Wiele badań ludzkiego mózgu doprowadziło do tego, że potrafimy wyłączać pewne sensory na naszym ciele - np. te odpowiedzialne za uczucie zimna. Specjalne elektrody wszczepiane do mózgu mogą pomóc w usprawnianiu osób sparaliżowanych. Tego typu  wynalazki przydają się każdego dnia.
Prace nad cyborgami nie są oczywiście niczym nowym - posłuchaj o golemach i cyborgach z dawnych lat w załączonym materiale Kamila Jasieńskiego w audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA
Czytaj także

Snowboard na zakręcie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:48
W sportowym świecie snowboardu nie dzieje się dobrze. Decyzje i kompentencje "rozjeżdżają się" na różne federacje i cykle. Pojawia się też problem z igrzyskami oplimpijskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpicuj swój rower

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 15:29
Okazuje się, że pasja i ciężka praca przynoszą pieniądze. Mateusz i Marek z firmy Rowery - Bajery robią to, co lubią - świetne rowery!
rozwiń zwiń