Interfejsy multimedialne do komunikowania się gestem, wzrokiem i mową są bardzo przydatne na przykład osobom z niedowładami kończyn, po wylewach i stale leżącym.
Jednym z osiągnięć naukowców z Politechniki Gdańskiej jest Cyber-Oko”. - To opracowanie wpisuje się w szerszy nurt narzędzi do porozumiewania się człowieka i komputera. Przygotowaliśmy je dla ludzi w śpiączce, którzy potrafią wyrażać swoje emocje za pomocą wzroku - mówi profesor Czyżewski.
Inną propozycją naukowców jest specjalne urządzenie, które śledzi usta dzieci z paraliżem kończyn. - W ten sposób dzieci wydają polecenia maszynie, które wychwytuje komputer - opowiada uczony z Gdańska.
W audycji była także mowa o UPDRS. Czym jest i jak interpretacja odczytów tego badania wyrokuje w chorobie Parkinsona. Profesor Czyżewski opowiedział ponadto o możliwościach specjalnie opracowanej aparatury, która skuteczniej od człowieka stwierdza, czy nastąpiła śmierć kliniczna i biologiczna pacjenta, w celu uniknięcia pomyłek, jakie zdarzają się przy orzekaniu zgonu.
Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.
(ew)