Zaćmienie Księżyca z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 18:40
Na niebie wyjątkowy pokaz dostępny dla każdego - w środę wieczorem mogliśmy zobaczyć Księżyc w czerwieni. Najciekawszym momentem było całkowite zaćmienie o godzinie 21.22.
Audio
  • Karol Wójcicki o uruchomieniu Planetarium w Centrum Nauki Kopernik
  • Karol Wójcicki o zaćmieniu Księżyca

- To bardzo wyjątkowe zaćmienie. W całej Polsce będziemy mieli szansę zobaczyć maksymalną fazę zaćmienia, która będzie trwała nieco ponad 2 godziny - zapowiadał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Sprawi to, że zobaczymy jedno z najdłuższych zaćmień Księżyca.

Wielbicielom astronomii przydała się sprzyjająca pogoda, ale także właściwy punkt obserwacyjny - taki, z którego był dobry widok na południowy wschód. Znacznie lepszy widok niż Europejczycy mieli mieszkańcy Afryki, Bliskiego Wschodu czy środkowej Azji.

- Księżyc wzejdzie przed 21, kiedy jeszcze Słońce będzie nisko nad horyzontem. Już wtedy będzie w większości zaćmiony. W cień Ziemi w całości wejdzie po ok. 30 minutach. Zobaczymy wtedy krwistoczerwony piękny Księżyc nisko nad horyzontem.

Ci, którzy nie chcieli zaćmienia oglądać sami, mogli wybrać się do Centrum Nauki Kopernik. Przed budynkiem Planetarium wspólne można było podziwiać to kosmiczne przedstawienie. Obserwacja była znacznie łatwiejsza niż w przypadku zaćmień Słońca - nie był potrzebny żaden specjalny sprzęt.

Samo Planetarium również dostępne będzie niebawem dla zwiedzających. - Otwieramy je już w tę niedzielę - mówi Wójcicki. Czym Plantarium zachęci do podróży w przestrzeń kosmiczną? Choćby najnowszym projektorem gwiazdowym na świecie i wrażeniu pełnego uczestnictwa w wyświetlanym obrazie, który otoczy Cię z każdej strony.

Aby posłuchać o zaćmieniu Księżyca i poznać szczegóły otwarcia Planetarium "Niebo Kopernika", kliknij w dźwięki w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

pg

Czytaj także

Dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 18:00
Srebrny Glob to najbliższy Ziemi większy obiekt astronomiczny i jedyny naturalny satelita naszej planety. Jakie są tajemnice jego ruchu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA buduje nowoczesny pojazd księżycowy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 14:30
Urządzenie ma na razie mało porywającą nazwę: Wielozadaniowy Pojazd Załogowy MPCV. Jest przeznaczony do lotu na Księżyc i prawdopodobnie na Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik: kino nie z tej ziemi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 00:00
"Niebo Kopernika" to jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie: jego zaawansowana technologia zapewnia naprawdę kosmiczne doznania. CNK zaprasza już od 19 czerwca!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz zaćmienie w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:34
Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie o 21.22 będzie można zobaczyć w sieci.
rozwiń zwiń