3D na usługach psychologów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:44
Obraz trójwymiarowy staje się coraz bardziej obecny w świecie filmowo-telewizyjnym. Czy niedługo będzie także pomocny przy terapii psychologicznej? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy razem z gościem "Czwartego wymiaru".
Audio

- Naukowcy z uniwersytetu wrocławskiego stworzyli pewną wirtualną sytuację i kazano na nią ludziom reagować. Te reakcje były minitorowane i powstało badanie empiryczne. 3D to więc nie tylko kwestia stworzenia pięknej przestrzeni, którą znamy z wielu filmów i reklam. W tej chwili sprawdzamy także, czy wirtualny świat nie pozwoli nam stworzyć sytuacji zagrożenia, albo takiej, która przynosi dobrostan, po to, by zacząć programować pewne działania będące formą nowoczesnej terapii - mówił w Czwórce prof. Jerzy Miziołek z Uniwersystetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Pojawia się pytanie, czy wraz z rozszerzającymi się granicami świata wirtualnego, ten prawdziwy nie zacznie schodzić na dalszy plan? Przejawiać może się to np. tym, że zamiast pojechać na wakacje w jakieś egzotyczne miejsce wybierzemy się tam wirtualnie.

- Ja jednak wolę pójść na polną drogę i popatrzeć na kwitnący mlecz i żółty rzepak. Prawda jest taka, że nic nigdy nie zastąpi nam piękna przyrody, która jakimś cudem pojawiła się na Ziemi, mimo że dookoła wszystko zimne albo suche - stwierdził gość Kuby Marcinowicza.

Więcej o psychologicznym wymiarze 3D  w nagraniu audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Kuba psychologia
Czytaj także

Robot-terapeuta pomoże dzieciom z autyzmem? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 15:30
Wygląda całkiem sympatycznie, ale nazywa się groźnie: Bandit. Nie trzeba się go jednak bać: to logopeda, stworzony by pomagać ludziom chorym na autyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajfun III - poskromiciel kiboli

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 15:00
Waży jedyne 30 ton, nie boi się ognia, kamieni, broni palnej oraz zdenerwowanego tłumu... Sprawdź jakim autem polska policja będzie zabezpieczać Euro 2012.
rozwiń zwiń