Królewskie amory w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 13:20
Miłość swego życia można spotkać wszędzie. 14 lutego warto wybrać się do Muzeum Narodowego w Warszawie i dowiedzieć się kilku rzeczy o miłościach królów i ludzi sztuki, a może też kogoś poznać, zakochać się, oświadczyć...
Audio
  • Urszula Król opowiada o walentynkowym zwiedzaniu Muzeum Narodowego w Warszawie (Czwórka/Stacja Kultura)
Zygmunt August i Barbara na dworze radziwiłłowskim w Wilnie Jan Matejko
"Zygmunt August i Barbara na dworze radziwiłłowskim w Wilnie" Jan MatejkoFoto: zdjęcie ze strony internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie

W tym roku Muzeum Narodowe w Warszawie pierwszy raz otwiera się na Walentynki. - Każda okazja jest dobra, by obejrzeć wspaniałe obrazy i posłuchać romantycznych historii - mówi Urszula Król z MNW, organizatorka spotkania.
Jak się okazuje, historia sztuki to w dużej mierze historia miłości, tych udanych i tych tragicznych. 14 lutego w salach muzeum opowieść rozpocznie się od tajemniczej miłości Marii Ludwiki Gonzagi, księżnej francuskiej, żony dwóch królów Polski - Władysława IV i Jana Kazimierza. - To historia polityki, ambicji, ale również tajemniczego romansu - zdradza gość "Stacji Kultura"
W salach muzeum nie zabraknie też historii o tragicznej miłości wszech czasów, Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, uwiecznionej przez Józefa Simmlera na obrazie "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" czy "Zygmunt August i Barbara na dworze radziwiłłowskim w Wilnie" pędzla Jana Matejki. - Ten obraz to nie tylko portret królewski, ale też wizerunki samego Jana Matejki i jego młodej żony, uwiecznione w rysach władców - mówi historyk sztuki. - To oczywiście historie powszechnie znane, ale w MNW nie będzie brakowało też niespodzianek.

Walentynkowemu zwiedzaniu muzeum będzie też towarzyszyła muzyka w wykonaniu wiolonczelistki Marzeny Masłowskiej.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Czy Polacy nie potrzebują sztuki? "Dziś wystarczy internet"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
Według ostatnich badań GUS ponad połowa Polaków otwarcie przyznaje się do tego, że kultura i sztuka nie są im do niczego potrzebne. Nasze wydatki na tę dziedzinę życia sprowadzają się do opłat za kablówkę i Internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pągowski: w Polsce brakuje dobrego słowa i obrazu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 10:40
Andrzej Pągowski swoimi plakatami przez wiele lat opowiada historię naszego kraju, ale także, jak sam mówi, wyraża oczekiwania wobec społeczeństwa. Swoją twórczość i jej przekaz adresuje do Polaków, by zmienić gusta tych, którzy lubią brzydkie rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Karykatury świętuje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 14:59
Muzeum Karykatury w Warszawie opublikowało "Leksykon polskich artystów karykatury". Wieńczy on 35-te urodziny placówki. Gościem "Stacji Kultura" będzie Zygmunt Zaradkiewicz, który sprawował opiekę nad wydawnictwem.
rozwiń zwiń