Jego filmy wzbudzały skrajne emocje. Niektórzy uważali go za geniusza, inni za grafomana. Już po debiucie, "Trzech częściach nocy" z 1971 roku, recenzenci byli bardzo podzieleni. Zarzucano mu, a jednocześnie zachwycano się intensywnością obrazów, przerysowaniami, fascynacją brutalnością i mroczną stroną człowieka.
Skandale wokół filmów Andrzeja Żuławskiego wybuchały raz po raz. Przy "Opętaniu" zarzucano mu szamańskie praktyki. Zamknięcie produkcji spotkało reżysera podczas kręcenia "Na srebrnym globie" - tę decyzję podjął ówczesny wiceminister kultury. Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z portalu Filmweb, ze szczegółami opowiada, jak okrutna była to decyzja.
Andrzej Żuławski na swoim koncie ma też 20 tytułów książek. Nierzadko przyznawał, że woli pisanie od robienia filmów, gdyż wtedy jest naprawdę wolny.
W 2015 roku, po piętnastu latach filmowego milczenia, na dużym ekranie oglądaliśmy jego obraz "Kosmos", za który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Żuławskiego jest ekranizacją powieści Witolda Gombrowicza. W "Kosmosie" splotły się te dwa genialne umysły.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Przygotowała: Martyna Ogonek
Data emisji: 18.02.2015
Godzina emisji: 10.00
pj/mm