"Rozmowy przy stole". Jak biesiadują Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:16
Sposób stołowania się może powiedzieć wiele na temat społeczeństwa i tradycji. Nad fenomenem ucztowania debatowali Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren i Jacek Wasilewski, a efektem ich współpracy jest książka "Rozmowy przy stole".
Audio
  • O książce "Rozmowy przy stole" opowiada Katarzyna Lengren (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj, ilustracyjne
Zdj, ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olga Klochanko

Książka "Rozmowy przy stole" ma być odzwierciedleniem polskiej kultury biesiadowania. - Mam nadzieję, że duch tej książki jest taki, jaki powinien być, czyli wesoły, zabawny, inteligentny. Bo tak powinna przecież wyglądać rozmowa przy stole, wszystko jedno czym nakrytym - mówiła w rozmowie z Czwórką Katarzyna Lengren.

Jak podkreślała, to pozycja dla wszystkich, którzy chcą poczytać o tym, "jak rozmawiać przy stole, i jak absolutnie nie należy tego robić". - Ta książka również budzi różne skojarzenia pozakulinarne. Szukamy też odpowiedzi, dlaczego jedne rzeczy jemy, innych nie, które potrawy są przez nas traktowane z szacunkiem, a które ze wstrętem. O tym opowiadamy i świetnie się przy tym bawimy - mówiła współautorka "Rozmów". 

Książkę ilustrował prof. Lech Majewski. O obrazach, które możemy znaleźć na jej kartach także rozmawialiśmy w Czwórce. Katarzyna Lengren mówiła też o tym, jak zmieniała się kultura biesiadowania w Polsce na przestrzeni lat, o tym, jak telewizja ją "zepsuła", o współczesnych "kuchniosalonach", zachowaniu dzieci przy stole, a także o różnicach między ucztami a biesiadami.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Katarzyna Lengren (współautorka książki "Rozmowy przy stole")

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 11.27

kd/zi

Czytaj także

"Herosi mitów germańskich przegrywali z boginiami"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:20
Mitologia germańska pełna jest herosów, którym daleko do ideałów. Okazuje się też, że pełna jest kobiecych bóstw, które zajmowały się magią i podbechtywaniem do zemsty i wojny - opowiada Artur Szrejter, autor książki "Herosi mitów germańskich".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szemrana Warszawa. "Każdy złodziej miał swojego mistrza"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 17:00
- W XIX wieku przejście nocą spod Zamku Królewskiego na Tamkę to był nie lada wyczyn. Każdy spacerowicz był wyposażony w pałasz, żeby mieć czym przeciąć pętlę zarzuconą na szyję - opowiada przewodnik Łukasz Kulej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:01
- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
rozwiń zwiń