"Elementarz Polskiego Designu" przedstawia zarówno projekty współczesne, jak i te, które stały się ikoniczne dla polskiej sztuki użytkowej. Unikaty, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz popularne przedmioty codziennego użytku, które przez ostatnie 100 lat służyły Polakom.
Gumowe kółko Ringo, porcelana z Ćmielowa czy drewnianie zabawki to tylko nieliczne z ponad setki zebranych eksponatów. – Niektóre z nich były dla światowego designu na tyle przełomowe, że ich formuła pozostała niezmieniona do dziś. Jest to lekcja historii polskiego designu w pigułce, sprowadzona do 100 przedmiotów i ilustracji - przekonywała dyrektor wystawy.
Wystawę "Elementarz Polskiego Designu" można oglądać do 13 grudnia w budynku School of Form przy ul. Głogowskiej 18 w Poznaniu.
O różnicach między designem a wzornictwem przemysłowym, ikonach polskiej sztuki użytkowej oraz o tym, jak to się stało, że w 1925 roku główną nagrodę na Expo w Paryżu wygrał projekt... ołówka rozmawialiśmy z Agnieszka Jacobson-Cielecką, dyrektor artystyczną School of Form w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Agnieszka Jacobson-Cielecka dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu
Data emisji: 18.11.2017
Godzina emisji: 15.16
ac/mg