Teatr improwizowany to taki, który nie ma scenariusza. Ci, którzy występują zarówno piszą ten teatr w danym momencie, jak i go odgrywają, reżyserują, wymyślają rekwizyty i wszystko inne. Wszystko pojawia się w wyobraźni i jest odgrywane
Dziś możemy mówić o pewnym boomie, modzie na teatr improwizowany, ale na tę miłość publiczności trzeba było zaczekać. - Już dziś są ludzie, którzy są improwizacją bardzo zainteresowani - mówi gość Kasi Dydo.
Okazuje się, że teatr instytucjonalny widzi działania improwizatorów, widzi też miejsce na teatr improwizowany. Choć warto wiedzieć, że współpraca ta wygląda różnie. Na akademiach teatralnych wciąż brakuje zajęć z improwizacji. - Wykształceni aktorzy czasem reagują stwierdzeniem: o jakie to dziwne - mówią goście Czwórki. - Ale już dziś linie tych teatrów zaczynają się przeplatać.
W "Chicago" śpiewając robią gwiazdy i szpagaty
Podczas Warsaw Improve Festival nie zabraknie miejsca na dyskusję pt. "Kto się boi impro?", jednak to spektakle są najważniejsze. - Oczywiste było dla mnie, że trzeba zacząć od mocnego uderzenia, czyli naszych największych gości, Cook County Social Club (Los Angeles/Chicago) - zdradza organizator. - Panowie łączą w sobie ogromne tempo improwizacyjne, poczucie humoru z tym, że nie tracą ludzkości na scenie - potrafią połączyć głębokie relacje, emocje, prawdziwe rzeczy z szybkim żartem - dodają.
Kto jeszcze wystąpi na festiwalowej scenie? Gdzie można nauczyć się teatru improwizowanego? I czy improwizacja przydaje się w codziennym życiu, choćby w wychowaniu dzieci i co z tego powstaje? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 20-24 czerwca.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Paweł Najgebauer i Krzysztof Wiśniewski (Fundacja Klancyk, współorganizatorzy festiwalu)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 10.16
pj/ac