Krzysztof Miller: skoki na głowę, punk rock i społeczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:34
- Był szalenie odważnym fotoreporterem. Niczego się nie bał i biegł zawsze tam, skąd inni uciekali - tak o pracy Krzysztofa Millera opowiadał kurator wystawy w DSH Waldemar Gorlewski.
Audio
  • "Krzysztof Miller. Rok 1989"– sto zdjęć na wystawie dokumentującej rok niepodległości (Stacja kultura/Czwórka)
Warszawa, 05.06.2018. Otwarcie wystawy fotografii Krzysztof Miller. Rok 1989, 5 bm. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Warszawa, 05.06.2018. Otwarcie wystawy fotografii „Krzysztof Miller. Rok 1989”, 5 bm. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.Foto: Marcin Obara/PAP

miller krzysztof_663.jpg
Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę stu zdjęć, które w 1989 roku wykonał fotograf Krzysztof Miller. Jeden z najlepszych polskich fotoreporterów portretował najważniejsze konflikty zbrojne oraz wydarzenia, które miały miejsce m.in. w Afganistanie, Czeczenii, krajach afrykańskich, Gruzji czy Bośni. Przedstawione szerokiej publiczności na wystawie są kolekcją niedostępną w opracowaniach czy internecie. 

- W '89 roku Miller był już legendą, ale bynajmniej w dziedzinie fotografii. Był szesnastokrotnym mistrzem Polski w skokach do wody i z trampoliny i... prekursorem ruchu punk w Polsce, który tworzył razem z Robertem Brylewskim - mówił Waldemar Gorlewski.

Krzysztof Miller PAP 1200x660.jpg
Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

- Był związany w Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, które - podobnie jak Związki Zawodowe zostało zawieszone w stanie wojennym. To w NZS-ie tworzył swoje pierwsze fotografie, które ilustrowały demonstracje uliczne studentów - opowiadał.

W jaki sposób przemiany w Polsce i na świecie wpłynęły na karierę Krzysztofa Millera? Które ze zdjęć słynnego fotoreportera przeszło do historii polskiej fotografii? Jak skonstuowana jest wystawa w Domu Spotkań z Historią i dlaczego dosłownie przenosi nas w wydarzenia z '89 roku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

NZS wybrał go na fotoreportera, bo miał dobry aparat i szybko biegał. To drugie było wtedy ważniejsze, bo fotograf często musiał uciekać przed milicyjną pałką Waldemar Gorlewski


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Waldemar Gorlewski (kurator wystawy "Krzysztof Miller. Rok 1989")

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 11.16

ac

Czytaj także

"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:59
"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa opowiedziana rzeczami. Otwarcie kolejnych gabinetów w MW

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
- Od 2014 roku Muzeum Warszawy wymyślane jest na nowo. Proszę mi wierzyć, było to olbrzymie przedsiewzięcie, trwało 4 lata i było bardzo intensywne - mówi Agnieszka Dąbrowska, kuratorka gabinetu ubiorów w MW. - Po raz pierwszy, na taką skalę, podjęte zostało dzieło rewitalizacji, odnowy 11 staromiejskich kamieniczek, które zajmujemy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska sztuka współczesna - od Wisły po Lidzbark Warmiński

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:30
Bohaterowie z innej galaktyki na płótnach nawiązujących do malarstwa Chełmońskiego i creepy obrazy na Zamku w Lidzbarku Warmińskim - co w czerwcu będzie słychać w polskich galeriach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Meksyk w Madrycie, sztuka dla natury i dwoistość stolicy Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 14:05
Travesía cuatro to madrydzka galeria, w której trwa własnie wystawa Claudii Fernandez, która specjalizuje się w tworzenie sztuki związanej z dziedzictwem i tradycją Meksyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XII lubelska Noc Kultury. Feeria barw i świateł

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 12:46
Kamienice ubrane w artystyczne instalacje, argentyński taniec ulicami miasta, galerie sztuki i muzea czynne do białego rana, odczyty poezji, koncerty i spektakle teatralne. Za nami XII lubelska Noc Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką przestrzenią jest galeria? Wystawa w MGS w Częstochowie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 11:18
-  Tytuł projektu został stworzony przez nieformalną grupę artystyczną Setis Group, absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, która jest pomysłodawcą projektu.
rozwiń zwiń