Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam
Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę stu zdjęć, które w 1989 roku wykonał fotograf Krzysztof Miller. Jeden z najlepszych polskich fotoreporterów portretował najważniejsze konflikty zbrojne oraz wydarzenia, które miały miejsce m.in. w Afganistanie, Czeczenii, krajach afrykańskich, Gruzji czy Bośni. Przedstawione szerokiej publiczności na wystawie są kolekcją niedostępną w opracowaniach czy internecie.
- W '89 roku Miller był już legendą, ale bynajmniej w dziedzinie fotografii. Był szesnastokrotnym mistrzem Polski w skokach do wody i z trampoliny i... prekursorem ruchu punk w Polsce, który tworzył razem z Robertem Brylewskim - mówił Waldemar Gorlewski.
Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock
- Był związany w Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, które - podobnie jak Związki Zawodowe zostało zawieszone w stanie wojennym. To w NZS-ie tworzył swoje pierwsze fotografie, które ilustrowały demonstracje uliczne studentów - opowiadał.
W jaki sposób przemiany w Polsce i na świecie wpłynęły na karierę Krzysztofa Millera? Które ze zdjęć słynnego fotoreportera przeszło do historii polskiej fotografii? Jak skonstuowana jest wystawa w Domu Spotkań z Historią i dlaczego dosłownie przenosi nas w wydarzenia z '89 roku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
NZS wybrał go na fotoreportera, bo miał dobry aparat i szybko biegał. To drugie było wtedy ważniejsze, bo fotograf często musiał uciekać przed milicyjną pałką Waldemar Gorlewski
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Waldemar Gorlewski (kurator wystawy "Krzysztof Miller. Rok 1989")
Data emisji: 14.06.2018
Godzina emisji: 11.16
ac