Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak
Jak opisywała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek wśród przepastnych zbiorów galerii znajdziemy wiele prac ilustrujących kształtującą się na przełomie wieków węgierską sztukę narodową. - Zwłaszcza XIX wiek to okres, kiedy w węgierskiej sztuce powstawało wiele różnych nurtów i prac, które podkreślały węgierską tożsamość. Odwiedzający muzeum będą też mieli okazję sprawdzić, jak wyglądała sztuka węgierska XIX wieku, przyjrzeć się pracom takich rzeźbiarzy, jak: Beck Ö. Fülöp, Zsigmond Kisfaludi Strobl, Miklós Ligeti, Ödön Moiret, József Róna czy Szilárd Sződy - mówiła.
Galerie na świecie: projektowanie rzeczywistości i sztuka bez etykietek
Kolejnym przystankiem na naszej mapie jest Rzym, w którym odwiedziliśmy muzeum MAXXI (National Museum of XXI Century Arts), gdzie przyjrzeliśmy się sztuce nowoczesnej, której dedykowane jest całe muzeum. - Na wystawie zobaczymy m.in. postindustialne, surowe rzeźby Monicy Bonvicini, czy obrazy-instalacje Kathariny Grosse tak dużych rozmiarów, że oglądający może w nie dosłownie wejść - opowiadała Dominika Klimek.
Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym mówiliśmy na co warto zwrócić uwagę w jednej z najsłynniejszych galerii na świecie, czyli Museum of Modern Art (MoMA). I dlaczego nie każdy może stworzyć obraz w stylu Jacksona Pollocka czy Marka Rothko.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Dominika Klimek
Data emisji: 24.04.2019
Godzina emisji: 10.09
ac/kd