Kino domowe. Filmy o rodzinnych relacjach
Nieudacznik walczy o miłość. Przypadek Pilgrima
"Scott Pilgrim kontra świat" to adaptacja składającej się z sześciu tomów komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie. Dzieło Bryana Lee O’Malleya, kanadyjskiego rysownika i scenarzysty, stało się w Stanach jednym z największych popkulturowych fenomenów mijającej dekady. - Ekipa, która wzięła się za realizację tego filmu to pierwsza liga, na której czele stanął reżyser Edgar Wright - ulubieniec geeków i popkultury - opowiada Łukasz Muszyński. Główny bohater, aby móc spotykać się z wymarzoną dziewczyną, musi pokonać jej siedmiu byłych chłopaków. - Scott, życiowy nieudacznik, musi wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, żeby powalczyć o nową miłość - mówi gość Czwórki. - I podczas, gdy główny bohater robi wszystko, co w jego mocy, widzowie otrzymują porywająco zrealizowany hołd dla komiksów, oldschoolowych gier wideo, niezależnej muzyki i opowieści miłosnych. Reżyser do tego zestawu dodaje również kilka swoich fascynacji, na przykład Bollywood, azjatyckie kino akcji czy sitcomy - dodaje.
Zobacz zwiastun
Quentin Tarantino recenzuje w sieci stare filmy
Antybohaterowie z Sin City
Po komiks w swojej twórczości sięgnęli także Quentin Tarantino i Roberto Rodriguez. - "Sin City" według powieści graficznej Franka Millera to niesamowity film, w którym niektóre kadry skopiowane są jeden do jednego z obrazów z komiksu. Rodriguez część zdjęć kręcił na greenboksie, przy użyciu niewielkiej liczby rekwizytów. Reszta została dobudowana w komputerach - opowiada krytyk filmowy. Oprócz elementów komiksowych w filmie odnajdziemy także liczne nawiązania do filmów noir z lat 40. i 50. XX wieku. W Sin City przeplatają się historie trzech mężczyzn. Marv (Mickey Rourke) jest twardzielem, który próbuje odnaleźć osobę odpowiedzialną za zabójstwo jego kochanki (Jaime King). Prywatny detektyw Dwight (Clive Owen) stara się chronić prostytutki przed skorumpowanym i brutalnym policjantem Jackiem Boyem (Benicio Del Toro). Emerytowany glina Hartigan (Bruce Willis) opiekuje się striptizerką Nancy (Jessica Alba), próbując trzymać ją z daleka od psychopatycznego Juniora (Nick Stahl).
Zobacz zwiastun
"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity
Tajemnice Toma Stalla i Adeli
"Historia przemocy" to film, o którym przed obejrzeniem nie powinno się wiele wiedzieć i czytać. - Ma on kilka fabularnych przewrotek i dla nich warto odpuścić sobie szczegółowe recenzje - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - Głównym bohaterem dzieła kanadyjskiego reżysera i twórcy "body horrorów" Davida Cronenberga jest Tom Stall. Ma on kochającą żonę i dzieci, ale wraz z pojawieniem się dwóch gangsterów, w jego życiu następuje nagły zwrot. To z jednej strony świetne kino sensacyjne, a z drugiej - dramat rodzinny - mówi krytyk.
Łukasz Muszyński poleca także "Życie Adeli". Pierwowzorem literackim nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes kontrowersyjnego filmu Abdellatifa Kechiche'a była powieść graficzna Julie Maroh z 2010 r. pt. "Le bleu est une couleur chaude".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 10:15
kul