- Biuro "Niepodległa" to państwowa instytucja kultury, której celem jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci i wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.
- Jednym z projektów są "Iskry Niepodległej" - to mobilne widowisko edukacyjne popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.
- "Niepodległa" zaprasza także na "wirtualny teatr historii", czyli film "Wiktoria 1920" zrealizowany w technologii VR.
"Iskry Niepodległej" - kim są bohaterowie spektaklu?
Bohaterami spektaklu są sportowcy, artyści, ludzie kultury, naukowcy, podróżnicy i społecznicy. - Często są to postaci nieznane nam na co dzień, a dla historii Polski "przełomowe" - przyznaje rozmówczyni Adama Smolarka. - Każdy dziś ma smartfon w kieszeni, ale niekoniecznie wie, że prekursorem pewnych rozwiązań technologicznych zastosowanych w urządzeniu był Jan Czochralski.
"Iskry Niepodległej" to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty.
18:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - niepodlega 15.052023.mp3 Kino historyczne VR i mobilne widowisko edukacyjne "Iskry Niepodległej" - o projektach edukacyjnych Biura "Niepodległa" (Stacja Kultura/Czwórka)
Widowisko z efektem "wow"
- Nasza narracja jest tak skomponowana, żeby widz dowiedział się o wszystkich postaciach w pigułce. Więcej szczegółów podajemy w specjalnej aplikacji - dodaje rzeczniczka Biura "Niepodległa". - "Iskry Niepodległej" to tak naprawdę opowieść o marzeniach, które się zrealizowały. Po obejrzeniu spektaklu, jest ten efekt "wow": ile rzeczy Polakom udało się zrobić i jak wielu z nich docenił świat.
Iskry Niepodległej / Zwiastun / Niepodległa
Wirtualny teatr historii
Z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej "Niepodległa" przygotowała wiele wydarzeń, które zapraszają do wspólnego świętowania jednej z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach świata - wśród nich pokazy filmu "Wiktoria 1920". Dzięki technologii Virtual Reality uczestnicy pokazu przenoszą się w sam środek wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Wcielając się w postać jednego z bohaterów, towarzyszą grupie podejmującej próbę doręczenia tajemniczego meldunku na Cytadelę. - Film trwa 26 minut i podobno jest najdłuższą produkcją VR na świecie - opowiada Wioletta Łabuda.
"Wiktoria 1920" - Making Of / Niepodległa
Sprawdź też:
Widz znajduje się w samym środku akcji - ma możliwość wyboru, na co chce skierować wzrok, a dźwięk jest dopasowany i ulega wzmocnieniu lub osłabieniu, w zależności od tego, z której strony dochodzi. - Można powiedzieć, że akcję odczuwamy na własnej skórze. Dotyczy to emocji, które wiążą się z samym filmem, ale też zmieniającej się scenerii i tego, że możemy jej doświadczać. Dlatego mówimy o tym projekcie, że jest wirtualnym teatrem.
ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotował: Adam Smolarek
Data emisji: 15.08.2023
Godzina emisji: 10.15
kul/ans