- Festiwal teatralny "Pociąg do Miasta" to wydarzenie już po raz dziewiąty zagości na ulicach Gdyni.
- Przez siedem dni będziemy mieli okazję delektować się najciekawszymi spektaklami offowymi z całego kraju.
- Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy w sumie siedem spektakli teatralnych dotyczących różnych dziedzin codziennego życia.
Tematem przewodnim IX edycji Festiwalu jest "WiejskoMiejskość". Jak podkreślają organizatorzy, teatralne propozycje, które zobaczymy podczas tego wydarzenia, mają "skłaniać do refleksji nad naszą tożsamością i jej wpływem na aktualne aspekty życia".
"WiejskoMiejskość", czyli tradycja kontra współczesność
Wydarzenie wystartuje 7 sierpnia i potrwa tydzień. - Traktujemy "WiejskoMiejskość" bardzo wielopłaszczyznowo. Staramy się powrócić do ludyczności i naszych korzeni, by zobaczyć, czy mają one wpływ na współczesną twórczość, na to, jak żyjemy i czy tradycja to wciąż ważny dla nas temat, czy wręcz przeciwnie, odcinamy się od niej - opowiadał gość Czwórki.
W ubiegłym roku tematem była "Stacja Sanatorium". - Miała to być swoista terapia, odskocznia, próba oderwania się od czasu pandemicznego. Staraliśmy się dobrać spektakle, które będą tematem zastępczym dla otaczającej nas rzeczywistości - mówił Grzegorz Kujawiński. W tym roku będzie inaczej. - Spektakle nawiązywać będą do wiejskiego klimatu, ale nie zrezygnują ze współczesności. Chcieliśmy znaleźć wspólne nici między przeszłością a teraźniejszością - tłumaczył.
Teatr, który wychodzi z budynku w plener
- Ideą festiwalu jest pokazywanie spektakli teatralnych w nietypowych przestrzeniach. To nie są spektakle plenerowe, ale w plenerze będą prezentowane. Pozbawiamy artystów komfortu ciepłego budynku i to zazwyczaj dobrze się sprawdza, dodaje nowych znaczeń i innego kontekstu - mówił gość Czwórki. - Będą więc lokalizacje w starym dworku, ale i na łonie natury.
"Pociąg do Miasta" - dlaczego warto odwiedzić Gdynię?
Podczas "Pociągu do Miasta" zobaczymy siedem spektakli, każdego dnia inny - opowiada o kobietach i ich roli w życiu, jest ona nacechowana tradycją, co jest swoistą klątwą i fatum. Usłyszymy tu pieśni ludowe - wyliczał gość Czwórki. - W spektaklu "Wyrywacz serc" przeniesiemy się do małej wioski, w której emocje mieszkańców są odwrócone, a potem pojawia się tam psychiatra. Na scenie wykorzystane będą lalki, co jest u nas nowością. Kolejny spektakl to "Czarownice" - bohaterkami są trzy kobiety - opowiadał gość Czwórki.
16:27 gdynia_PR4_AAC 2023_08_01-10-16-24.mp3 O festiwalu "Pociąg do Miasta" opowiada Grzegorz Kujawiński (Stacja Kultura/Czwórka)
"Matecznik" to spektakl, który powstał na podstawie albumu fotograficznego z Podlasia. Pokazuje świat, którego po części już nie ma. - "Czekając na Otella" to komedia, w której dwóch aktorów afrykańskiego pochodzenia ubiega się o rolę Otella. Tu ocieramy się oczywiście o stereotypy - mówił Grzegorz Kujawiński. "Polaniarze" to spektakl, którego bohaterowie, trzech mężczyzn, mieszkających w Beskidach, pokazują etos pracy. - Poprzez tę pracę pokazują cały swój świat - mówił. - Ostatnim spektaklem będzie "Misterium Buffo" - Pokazana jest tu historia Chrystusa, ale z perspektywy przypadkowych ludzi, którzy obserwowali cuda z dystansu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Grzegorz Kujawiński (rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna)
Data emisji: 01.08.2023
Godzina emisji: 10.15
kd