Najlepsze miasta dla miłośników sztuki. Pierwsze są Paryż i Londyn

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 14:36
Świetną podpowiedzią dla miłośników sztuki, którzy planują zagraniczną podróż, może być ranking najlepszych europejskich miast właśnie dla nich. Okazuje się, że najlepiej wybrać Paryż albo Londyn, zaraz za nimi plasuje się Praga. 
Paryż, Muzeum DOrsay
Paryż, Muzeum D'OrsayFoto: Gerard/REPORTER EastNews
  • W rankingu 23 najlepszych europejskich miast dla miłośników sztuki Londyn i Paryż zajęły pierwsze miejsce. 
  • Gonią je Praga i Berlin. Dziwi zaś niska pozycja Rzymu. 
  • Niestety, w rankingu brakuje Warszawy lub innego polskiego miasta.

Ubuy France stworzyło ranking 23 najlepszych miast europejskich, w których sztuka i kultura stanowią niezwykłą wartość. Na podium uplasowały się: Paryż i Londyn (wspólnie na 1. miejscu), Praga oraz Berlin. 

Londyn i Paryż biorą wszystko

W stolicy Anglii jest 259 galerii sztuki i 347 pomników i rzeźb. Paryż nie ustępuje stolicy Anglii pod tym względem, a dodatkowo przyciąga 637 dziełami sztuki ulicznej. 

- W tym rankingu były brane pod uwagę nie tylko instytucje kultury, galerie, ale też sztuka w przestrzeni ulicznej, np. street art, który odpowiada za klimat i wysokie miejsce Berlina w tym rankingu - mówi Ania Szałas, historyczka sztuki, kulturoznawczyni, muzealniczka, współprowadząca portal Sztuka do kawy. - Pierwsze miejsce to oczywiście nie jest zaskoczenie, ale dziwi mnie dość niska pozycja Rzymu (dopiero 6. miejsce) w tym zestawieniu. 

Co odwiedzić w Londynie?

Zdaniem rozmówczyni Marty Zinkiewicz Londyn i Paryż to miasta, które w tym roku należy odwiedzić. 


Posłuchaj
09:43 czwórka stacja kultura 04.06.2024 ranking miatsa 11.15.mp3 O rankingu najlepszych miast dla miłośników sztuki opowiada Anna Szałas (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- W Londynie w Tate Britan trwa wystawa "Brytyjskie malarki od 1520 do 1920 roku". To przekrój fantastycznych artystek, które tworzyły od czasów Tudorów do pierwszej ćwierci XX wieku. To fantastyczna podróż - podkreśla. - Stała ekspozycja w tym muzeum też zachwyca i w dodatku można zwiedzać ją za darmo. Polecam też odwiedzić Tate Modern, gdzie znajduje się niezwykła kolekcja nowoczesnych i współczesnych dzieł. Galeria Narodowa i Muzeum Wiktorii i Alberta - również zachwycą wielu. 

Co zobaczyć w Paryżu i dlaczego Centrum Pompidou?

Paryż w tym roku może być wyzwaniem, bo właśnie tam odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Na pewno będą tam tłumy turystów, ale też wiele okazji, by obcować ze sztuką. - Luwr przygotowuje wystawę związaną  ze sztuką olimpiady. Warto pamiętać, że sztuka, architektura i literatura były jeszcze w pierwszej połowie XX wieku dyscyplinami olimpijskimi. Stadion we Wrocławiu ma srebrny medal olimpijski. 

Anna Szałas zdradza, że w przyszłym roku planowane jest zamknięcie Centrum Pompidou, które przejdzie kapitalny remont - niewykluczone że zamknięcie potrwa nawet 10 lat. - To niezwykle ciekawe miejsce, niezwykle ważna instytucja dla sztuki współczesnej, warto je odwiedzić jeszcze przed zamknięciem - poleca. - W obu tych miastach duch miejsca jest wyjątkowy. 

Praga - drugie miejsce

Na drugim miejscu uplasowała się Praga. Rozmówczyni Czwórki poleca, by zwiedzając stolicę Czech, wybrać się na spacer szlakiem rzeźb Davida Černý'ego. 

Niestety w rankingu brakuje Warszawy czy innego polskiego miasta. Zdaniem Ani Szałas to właśnie nasza stolica powinna była się tam znaleźć. - Nie mamy się czego wstydzić. Mamy wspaniałe galerie i muzea, które robią dużo dobrej roboty, jeśli chodzi o wybór tematów ekspozycji - podkreśla. - Obok Warszawy mamy też świetne wystawy w Krakowie, we Wrocławiu, ale i w mniejszych miastach jak Sopot czy Białystok. 

Ranking 23 europejskich miast dla miłośników sztuki wg Ubuy France:

  1. Londyn i Paryż
  2. Praga
  3. Berlin
  4. Amsterdam
  5. Lizbona
  6. Rzym
  7. Ateny
  8. Wiedeń
  9. Budapeszt
  10. Madryt i Oslo
  11. Dublin
  12. Kopenhaga
  13. Helsinki
  14. Belgrad i Sofia
  15. Tallin
  16. Bruksela
  17. Bukareszt
  18. Lublana
  19. Mińsk
  20. Rejkiawik

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 4.06.2024

Godzina emisji: 11.15

pj/kormp

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 14:00
Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
rozwiń zwiń