Komiks - medium rozrywki czy pełnoprawna sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 10:39
- Komiks wyzwala inne obszary wyobraźni, niż te, które uwalnia książka - mówi autor komiksów, Tomasz Kołodziejczak. W "Stacji kultura" rozmawialiśmy o tym, czy komiks jest sztuką, a także przedstawiliśmy Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci.
Jak wygląda polski rynek komiksu
Jak wygląda polski rynek komiksuFoto: Shutterstock

Czy komiks jest sztuką?

- Pytanie, czy komiks to sztuka pierwszy raz usłyszałem w 1993 roku. Byłem wtedy młodym dziennikarzem radiowym, a także fanem komiksu. Większość starszych ode mnie osób zadawała to pytanie. Przez kilkanaście lat, tłumaczyliśmy, że to jedna z form sztuki narracyjnej, odmienna od literatury czy filmu, mająca już 200 lat historii - wyjaśnia Tomasz Kołodziejczak, twórca komiksów, a także pomysłodawca Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci.


Posłuchaj
26:37 PR4_09_12_2024_19_11_Stacja_kultura.mp3 Tomasz Kołodziejczak o polskim rynku komiksowym i Konkursie im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci (Stacja kultura/Czwórka)

 

Komiks to fabuła, historia opowiedziana za pomocą ilustracji oraz tekstu. Jak jednak zapewnia gość Czwórki, to zaledwie najprostsza definicja, a istota komiksu jest o wiele bardziej złożona.

Komiks a książka i film

- Film precyzyjnie pokazuje widzom wiele rzeczy, literatura jest w stanie dokładnie oddać myśli, dialogi czy opisy zaplanowane przez autora. Komiks operuje połączeniem pewnych form. Ilustracja może precyzyjnie przedstawić to, co pisarz musiałby opisać, ale w zamian jest niewiele miejsca na tekst. Część refleksyjna i dialogowa jest bardzo skrótowa - tłumaczy Tomasz Kołodziejczak.

Jak twierdzi rozmówca Kasi Dydo, niektóre historie lepiej sprawdzą się opowiedziane w formie komiksowej, niż opisane prozą. - Komiks wyzwala inne obszary wyobraźni, niż te uruchamiane podczas czytania literatury. W komiksie wiele dzieje się między kadrami - stwierdza gość audycji.

    - W klasycznym schemacie, podczas tworzenia komiksu pracują dwie osoby. Scenarzysta wymyśla historię i rozpisuje ją na kadry oraz strony. Następnie rysownik to wszystko rysuje i dokłada swoje spojrzenie na plan stworzony przez scenarzystę - opowiada Kołodziejczak.

    Komiksowy konkurs

    Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci, który wspiera młodych polskich twórców, obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Jak mówi Tomasz Kołodziejczak, po śmierci Christy, który był autorem m. in. "Kajka i Kokosza", środowisko polskiego komiksu chciało upamiętnić jego twórczość. W porozumieniu z Pauliną Christą - wnuczką autora - uznali, że zostanie patronem konkursu dla młodych rysowników.

    Zobacz także:

    - W ramach Konkursu oczekujemy komiksów dla dzieci. Nagrody otrzymywały komiksy realistyczne, humorystyczne czy poważne. Odbiorcą tych dzieł mają być dzieci między czwartym a czternastym rokiem życia - opowiada pomysłodawca.

    ***

    Tytuł audycji: Stacja Kultura

    Prowadzi: Kasia Dydo

    Gość: Tomasz Kołodziejczak

    Data emisji: 09.12.2024

    Godzina emisji: 19.11

    kajz/pj

    Czytaj także

    "Dobre kreski". Jak dziś wygląda polski komiks?

    Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:30
    - Na Zachodzie pisma satyryczne żyją i mają się świetnie. W Polsce już ich nie ma, za to prężnie działają autorzy komiksów. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy cykl "Dobre kreski" - mówią kuratorzy wystaw w warszawskiej Lengrenówce. 
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Wystawa "Manga. Droga wojownika" i fenomen japońskiej popkultury

    Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 13:59
    Japońskie komiksy czyta się od prawej do lewej, a na dodatek zazwyczaj są czarno-białe. Manga jest coraz popularniejsza również w Polsce. W audycji "Stacja Kultura" Kasia Dydo rozmawiała z Radosławem Bolałkiem o fenomenie japońskiej popkultury. Gość opowiedział również o wystawie "Manga. Droga wojownika", której patronem medialnym jest Czwórka. Ekspozycję można obejrzeć w Muzeum Karykatury w Warszawie.
    rozwiń zwiń